Udział w zyskach określa umowa

W umowie spółki powinny znaleźć się postanowienia dotyczące celu wspólnego działania wspólników oraz sposobu ich działania dla jego osiągnięcia.


Spółkę cywilną można założyć dla każdego celu gospodarczego, który może polegać na prowadzeniu przedsiębiorstwa albo zrealizowaniu jakiegoś jednorazowego przedsięwzięcia (np. wystąpienie w przetargu o zamówienie publiczne). Każdy ze wspólników zobowiązuje się w umowie spółki do oznaczonych działań dla realizacji tego wspólnego celu.


Wnoszenie wkładów


Współdziałanie wspólników może polegać na wniesieniu wkładów, chociaż obowiązek ten nie musi obciążać wszystkich wspólników. Wspólnik może zobowiązać się do innych, niż wniesienie wkładu, działań (np. do powstrzymania się od pewnych działań konkurencyjnych, które mogą obniżyć zyski spółki). Wkład wspólnika może mieć charakter zarówno pieniężny, jak i niepieniężny. Może on polegać na wniesieniu do spółki własności rzeczy (np. ruchomości lub nieruchomości), na wniesieniu innych praw majątkowych (np. wierzytelności) albo na świadczeniu usług (np. usługi w zakresie marketingu i reklamy).


Wniesienie do spółki własności ruchomości lub nieruchomości tytułem wkładu polega na przeniesieniu własności rzeczy na wszystkich wspólników. Może to nastąpić przez sam fakt zawarcia umowy spółki w razie wniesienia własności rzeczy oznaczonych co do tożsamości, np. samochód. W przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku (np. paliwo, surowce) konieczne jest ponadto wydanie rzeczy. Należy też pamiętać, że skuteczne przeniesienie własności nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego.


W umowie spółki wspólnicy rozstrzygają o rodzaju i wysokości wkładów, a także terminie i miejscu ich wniesienia. Jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.


Majątek spółki


Wkłady wniesione przez wspólników do spółki oraz rzeczy i prawa nabyte w czasie jej trwania stanowią wspólny majątek wspólników. Jest on organizacyjnie wyodrębniony z majątków osobistych wspólników i podlega szczególnym regulacjom służącym zapewnieniu jego niepodzielności przez cały czas trwania spółki. Wspólność majątku wspólników ma charakter wspólności łącznej. Cechuje się ona brakiem określenia udziałów wspólników w czasie trwania spółki. Wspólnik nie może w czasie trwania spółki rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani też udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku, jak również nie może on w tym samym czasie domagać się podziału tego majątku. W czasie trwania spółki wierzyciel osobisty wspólnika (tj. mający wierzytelność wynikającą z zobowiązania zaciągniętego poza zakresem działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej) nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku. Wspólny majątek wspólników ulega podziałowi dopiero po rozwiązaniu spółki.


Odpowiedzialność


Wspólnicy za zobowiązania spółki odpowiedzialni są solidarnie. Zobowiązania te mogą wynikać z różnych zdarzeń, np. z umów czy czynów niedozwolonych, z tytułu ubezpieczeń. Odpowiedzialność ta polega na tym, że wierzyciel spółki może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna.

Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze wspólników zwalnia pozostałych. Każdy ze wspólników odpowiada zatem za zobowiązania spółki nie tylko wyodrębnionym majątkiem wspólnym, lecz również majątkiem osobistym nienależącym do wspólności. Wierzyciel wybiera majątek, z którego chce uzyskać zaspokojenie swoich roszczeń. Wspólnik, który zaspokoił wierzyciela, ma roszczenie regresowe w stosunku do pozostałych wspólników.


Odpowiedzialność solidarna obejmuje także byłych wspólników. Ponoszą oni odpowiedzialność za zobowiązania z okresu ich uczestnictwa w spółce. Wspólnik przystępujący do spółki nie odpowiada majątkiem osobistym za zobowiązania spółki zaciągnięte przed jego przystąpieniem.


Przewidziana w art. 864 kodeksu cywilnego odpowiedzialność solidarna wspólników nie może być ograniczona ani wyłączona w umowie spółki (tj. zmiany zasad tej odpowiedzialności w drodze umowy nie są skuteczne wobec wierzycieli spółki).


Udział w zyskach


Istotna też jest kwestia uczestnictwa wspólnika w zyskach i stratach określona w art. 867 k.c. Zagadnienie zysku (straty) ma związek z celem zarobkowym spółki. Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach (np. według wartości wkładów wspólników). Można zwolnić niektórych wspólników w całości lub części od udziału w stratach (nie wpływa to na solidarną odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki). Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach. Postanowienie naruszające ten zakaz jest nieważne.


Jeżeli w umowie spółki nie zostanie ustalony stosunek udziału wspólnika w stratach, to wtedy - w razie wątpliwości - ustalony w niej stosunek udziału w zyskach odnosi się także do udziału w stratach. Żądanie podziału i wypłaty zysków może być zgłoszone przez każdego wspólnika dopiero po rozwiązaniu spółki.


Wzór umowy spółki cywilnej
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).


JULIA SEMENA

gp@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...