Uwaga na duże opakowania

Paweł Sygnowski
rozwiń więcej
inforCMS
Jednym ze sposobów na proste oszczędzanie w czasie zakupów jest kupowanie dużych opakowań produktów. Generalnie duże opakowanie wychodzi taniej (w przeliczeniu na określoną jednostkę wagi/pojemności), niż kilka małych opakowań. Generalnie, to wcale nie znaczy zawsze.

Nie należy do rzadkich wyjątków sytuacja, kiedy bardziej opłaca się kupić kilka mniejszych opakowań, niż jedno duże. Jednak to nie koniec pułapek wiążących się z kupowaniem dużych opakowań.

Podstawowym problemem jest wielka pokusa do zwiększonej konsumpcji zakupionego produktu. Tym sposobem, to co zaoszczędzi się na kupnie dużego opakowania (w innym wypadku należy kupić małe opakowanie), traci się na tej zwiększonej konsumpcji - i to w najlepszym wypadku. Dlaczego? Klient ma świadomość, że kupił produkt taniej, niż normalnie, więc czuje się usprawiedliwiony, że może użyć jego nieco większą ilość.

Drugim istotnym problemem jest dawkowanie. Możesz nawet kupić duże opakowanie z pełną świadomością, że robisz to, aby zaoszczędzić i chcesz używać dany produkt w takich ilościach, jak to zwykle robisz, ale jeśli odpowiednio nie dawkujesz zakupionego produktu, to nic z tego nie będzie, a to wcale takie łatwe nie jest. Naturalną tendencją jest używania większej ilości produktu z pełnego pojemnika, niż z np. do polowy opróżnionego. Co w tym najciekawsze, to fakt, iż ocenia się, że instrukcje o dawkowaniu znajdujące się na opakowaniu są ignorowane w większości przypadków.

Jak w takim razie ustrzec się przed tymi pułapkami? Można totalnie zrezygnować z zakupu dużych opakowań, ale tym samym traci się okazję na tańszy (w przeliczeniu na określoną jednostkę wagi/pojemności) zakup produktu, który i tak normalnie byśmy zakupili.

Niektórzy "przelewają" duże opakowanie np. płynu do płukania w kilka mniejszych.
Jednak najlepiej będzie mieć świadomość pułapek wiążących się z zakupem dużego opakowania i świadomie ich przeciwdziałać poprzez „pilnowanie się” w czasie jego używania.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...