Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Roman Boroń
rozwiń więcej
inforCMS
Rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że opłacając rachunki za prąd, coraz częściej zastanawiamy się jak można je zmniejszyć. Rachunków na pewno nie uda nam się zmniejszyć o połowę, jednak odpowiednio zmieniając nasze nawyki możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Coraz większą popularnością w ostatnim czasie mierniki poboru energii elektrycznej, dzięki który określić można pobór energii przez domowe urządzenia pozostawione w stanie czuwania. Mierniki tego typu nie są zbyt dokładne, dzięki nim jednak możemy przekonać się, że odłączając niektóre urządzenia pozostawione w stanie czuwania możemy zaoszczędzić do kilkudziesięciu złotych rocznie.

Innym sposobem sprawdzenia, że nie działające pozornie urządzenia zużywają energię, jest sprawdzenie domowego licznika prądu. Okazuje się że tarcza licznika kręci się, mimo że w domu nie działa żadne urządzenie. Gdy nie jesteśmy pewni, czy dane urządzenie zużywa energię, wystarczy przyłożyć rękę – ciepła ścianka zasilacza oznacza, że tak.

Podczas dłuższej nieobecności możemy odłączyć od prądu takie urządzenia jak: telewizor, drukarka, komputer, modem, głośniki komputerowe, ładowarka do telefonu i laptopa, DVD, ekspres do kawy. Nie należy odłączać urządzeń programowanych czasowo, jak również alarmu, automatycznej sekretarki, telefonu i faksu.

Odłączenie urządzeń „stand by” przyniesie pewne oszczędności w budżecie domowym, nie można ich jednak przeceniać. O wiele więcej zaoszczędzimy używając roztropnie urządzeń grzewczych takich jak np. czajnik, kuchnia elektryczna, ogrzewanie podłogowe. Podczas gotowania wody w czajniku, powinno się nalewać tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Gotując każdorazowo o 2 szklanki wody więcej (500 ml), w ciągu roku przepłacimy ok. 50 zł.

Należy pamiętać o odkamienianiu czajnika, zgromadzony na grzałce kamień wydłuża czas gotowania. Stosowana w nowych czajnikach teflonowa płyta grzewcza zapobiega osadzaniu się kamienia.

Należy pamiętać, że czajnik jest urządzeniem sprawniejszym energetycznie od kuchni elektrycznej, która wypromieniowuje ciepło na zewnątrz, dlatego zamiast gotować wodę w garnku (np. na makaron), warto zrobić to w czajniku a następnie przelać do garnka.

Warto także zwrócić uwagę na włączoną non stop lodówkę. Przepełniona, oblodzona lub z uszkodzoną uszczelką lodówka powoduje zwiększone zużycie energii.

Duże znaczenie ma także dobór odpowiedniego oświetlenia. Stosując żarówki energooszczędne możemy zaoszczędzić do 80 proc. energii. Oświetlenia tego typu nie stosuje się w miejscach, gdzie włączamy prąd na krótko, np. w łazience. Żarówka energooszczędna długo się nagrzewa. Należy pamiętać też, że jedna żarówka mocniejsza daje więcej światła od kilku słabszych.

Do oszczędności energii najlepiej podejść systemowo i zwrócić uwagę na urządzenia które działają długo lub zużywają dużo energii. Odłączając zaprogramowany sprzęt, lub ładowanie baterii np. w słuchawce telefonu, można spowodować więcej szkody niż pożytku.

Kalkulator kosztów energii

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...