Płać niższe rachunki wykorzystując naturalne źródła dzięki pozytywnej energii geotermalnej

Judyta Boroń
rozwiń więcej
inforCMS
Jeśli ktoś mówi o pozytywnej energii wyobrażamy sobie przeważnie: feng shui, dobrą aurę, harmonię, pozytywny wpływ, energię nieuchwytną i niemierzalną. Czy zatem ma sens z ekonomicznego punktu widzenia stwierdzenie, że pozytywna energia sprawi, że będziemy płacić mniejsze rachunki?

Jak najbardziej tak. Pozytywna energia, czyli energia geotermalna z wnętrza ziemi może być darmowym źródłem energii. Darmowym w eksploatacji, ale niestety najpierw trzeba zapłacić za to żeby do niej dotrzeć. Potrzebny jest do tego celu system rur połączonych z kolektorem i pompa ciepła, czyli urządzenie, które przesyła energię cieplną gruntu i oddaje ją instalacji we wnętrzu domu. Wymienniki ciepła, które czerpią energię z wnętrza ziemi to zestaw rur o długości około 4 km i średnicy 10 cm które są zakopane na głębokości między 1,5 a 2,0m.

Pompy ciepła to innowacyjna, ale konkurencyjna technologia dla tradycyjnych źródeł ciepła takich jak kominki, piece gazowe, kotły czy piece akumulacyjne. Warto zainwestować w pompy ciepła, ponieważ gwarantują całkowitą niezależność użytkownikowi. Źródło ciepła jest całkowicie darmowe i niewyczerpywalne, ani za naszego życia ani za życia kilku następnych pokoleń. Niskie koszty eksploatacji są gwarantowane, ale tylko, jeśli odpowiednio dobierzemy pod względem technicznym pompę. Rodzaj pompy warunkuje cenę i funkcjonalność. Cały projekt należy dobrze zaplanować nie pomijając żadnego etapu. Najlepiej, skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w stosowaniu tego typu technologii.

Ważne jest odpowiednie rozpoznanie gruntu, poziomu wód gruntowych, przekroju geologicznego w najbliższym sąsiedztwie i dostosowanie instalacji do otoczenia. Wydajność instalacji należy dostosować do warunków geologicznych oraz do rozmiaru zapotrzebowania domu w energię cieplną. Przeanalizowanie tych wszystkich zmiennych pozwoli na optymalne dopasowanie rozwiązania do naszych potrzeb.

Pozytywna ekologiczna energia jest niezwykle popularna w Skandynawii. W Norwegii, w co drugim domu wykorzystywana jest energia z wnętrza ziemi, podobnie na Islandii. Technologia ta jest popularna także w Stanach Zjednoczonych. Koszty instalacji są wysokie w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych, jednorazowo przy przeciętnym domu nieprzekaraczającym 150 m2 trzeba wydać około 35 tysięcy zł. Dużo, ale potem nie płacimy już nic, jesteśmy niezależni, nasz budżet odpoczywa i mamy tą cudowną świadomość, że jesteśmy ekologiczni. Koszty znacznie spadną, jeśli przekonamy sąsiadów żeby przyłączyli się do inwestycji.

Ekologia jest promowana przez Unię Europejską, w związku z tym systemy oparte na naturalnych źródłach energii są niżej opodatkowane niż technologie tradycyjne. W warunkach polskich niewyczerpywane i odnawialne źródła energii to ciągle ekstrawagancja dla zamożnych. Jest to stereotyp, który im szybciej złamiemy tym lepiej dla naszych finansów. Prawdą jest, że początkowe nakłady inwestycyjne są bardzo wysokie, ale innowacyjne rozwiązania zawsze są w pierwszym etapie swojego istnienia kosztowne. Nie mam wątpliwości, że w bliskiej przyszłości energia odnawialna będzie równie popularna tak jak obecnie tradycyjna- głównie z tego powodu, że Unia wspiera pionierów w tej dziedzinie.

Na terenie naszego kraju ponad 80% obszarów spełnia warunki, które umożliwiają eksploatowanie energii geotermalnej, co napawa optymizmem. Życzę wszystkim, którzy dotrwali do końca tego artykułu, aby byli otwarci na nowe niekonwencjonalne rozwiązania

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...