Czy wiesz wydawać mniej pieniędzy na rachunki?

Dzięki paru prostym czynnościom możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na prądzie, wodzie i zakupach.

Prąd: Wyłączaj funkcję stand-by (urządzenie pozostawione w stanie czuwania to 30 zł rocznie), Nie zostawiaj w gniazdku ładowarki do telefonu (pobiera prąd, gdy komórka jest odłączona), Nie otwieraj lodówki bez potrzeby, Regularnie rozmrażaj lodówkę, Nie rób zapasów zwykłych żarówek, Wyczyść klosze lamp, Gotuj pod przykryciem (30 % wyparowanej energii), Używaj szybkowaru (oszczędzisz 30–60 % energii), Nie otwieraj drzwiczek piekarnika bez potrzeby (zwiększa zużycie energii o 10 %), Korzystając z czajnika elektrycznego, wlewaj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.

Woda: Nie myj zębów pod bieżącą wodą - korzystaj ze szklaneczki (zużyjesz ok. pół litra), Zainstaluj perlator na wylewce kranu (napowietrza strumień wody, jej zużycie jest mniejsze nawet o 50 %), Sprawdź szczelność kranów (w ciągu doby może z nich wykapać 10 litrów wody), Zmywając zastosuj wariant oszczędnościowy (napełnij komorę zlewozmywaka wodą, dodaj płyn, umyj naczynia i wypłucz w drugiej komorze) albo używaj zmywarki, W toalecie zainstaluj spłuczkę dwudzielną (pozwala spłukać dużą ilością wody (6–9 l) lub małą (3–4,5 l).

Zakupy: Zrób listę zakupów i trzymaj się jej; Wybieraj towary oznaczone logo sieci handlowej (są tańsze od innych), Korzystaj z kart rabatowych (dają upust 3–5 %), Porównuj ceny w różnych sklepach (może się okazać, że po obniżce produkt nie jest tańszy niż przed nią), Kupując przez Internet korzystaj z porównywarek cenowych (np. www.skapiec.pl, www.nokaut.pl), by dowiedzieć się, który sklep ma najatrakcyjniejszą ofertę.

Rachunki: Comiesięczne rachunki możesz płacić w sklepach, stacjach benzynowych za pośrednictwem sieci Via-Moje Rachunki (prowizje są niższe niż na poczcie); Płać przez Internet (przelewy od 0 do 1 zł); Dostosuj taryfę telefoniczną do swoich potrzeb (wybierz np. tanie rozmowy wieczorami i w weekend); Wykorzystaj Internet do bezpłatnych rozmów telefonicznych (dzięki specjalnemu programowi Skype możesz rozmawiać za darmo z każdym, kto ma ten sam program. Ze Skype’a połączysz się też na telefon stacjonarny lub komórkę – opłata jest dużo niższa, niż normalnie).

Bank: Porównuj opłaty za prowadzenie konta, wypłaty z własnego i obcego bankomatu, koszty wydania i korzystania z karty kredytowej, opłaty za zlecenia stałe, Nie trzymaj oszczędności na ROR - załóż konto oszczędnościowe (możesz na nim zyskać nawet 5 % rocznie), Spłacaj dług na karcie w całości (jeśli spłacasz tylko kwotę minimalną (5 %), bank nalicza ci odsetki od dnia transakcji), Nie używaj karty kredytowej do wypłaty pieniędzy z bankomatu (od chwili transakcji bank nalicza odsetki, do tego dochodzi jeszcze prowizja od wypłaty gotówkowej).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...