Czy wiesz jak tanio ogrzewać wodę?

Systemy podgrzewania wody dzieli się na pojemnościowe i przepływowe. Niezależnie jaki system posiadasz, możesz zaoszczędzić. Zobacz jak to łatwo zrobić.

W pojemnościowym systemie ogrzewania wody wielkość zbiornika ciepłej wody zależny od liczby domowników oraz systemu. Elektryczne zbiorniki pojemnościowe włączają się zazwyczaj dwa razy na dobę, natomiast kolektory słoneczne działają w okresach dobrego nasłonecznienia. Jedna osoba zużywa średnio 60 l ciepłej wody. Aby zmniejszyć te straty ciepła, musisz starannie zaizolować zbiornik np. przez owinięcie go matą z wełny mineralnej lub obudowując zbiornik deskami i wsuwając miedzy obudowę a ściany zbiornika płytki z wełny mineralnej czy szklanej waty.

Jeżeli chcesz zwiększyć sprawność swojego systemu pojemnościowego, możesz podgrzewać wodę do wyższej temperatury (co zazwyczaj jest możliwe przez odpowiednią regulację termostatu) i mieszać ją w odpowiednich proporcjach z wodą zimną, stosując baterie termostatyczne. Unikaj jednak stawiania temperatury powyżej 60 st. C, ponieważ sprzyja to oszczędzaniu się kamienia kotłowego.

Jeżeli używasz małego gazowego podgrzewacza przepływowego, bez rury odprowadzającej spaliny, nie uruchamiaj go nigdy na pięć minut.

W przypadku elektrycznych podgrzewaczy wielopunktowych. obsługujących np. zlewozmywak, umywalkę czy wannę, lepiej zainstalować je centralnie, możliwie w jednakowej odległości od wszystkich odbiorników. Trudno jednak w takim wypadku korzystać z tych odbiorników jednocześnie i dlatego, jeśli zachodzi taka potrzeba, lepiej zainstalować kilka podgrzewaczy jednopunktowych.

Większość podgrzewaczy włącza się samoczynnie przy określonej prędkości wody (2-3 l/min). Aby zmniejszyć straty ciepła, urządzenie należy zainstalować możliwie najbliżej punktu poboru wody.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...