Czy wiesz jak płacić mniejsze rachunki za wodę?

Często nie zdajemy sobie sprawy ile wody zużywamy zupełnie na nic. Przez zwykłe niedbalstwo lub niewiedzę jesteśmy później zmuszeni płacić wysokie rachunki. Można tego uniknąć, zmieniając swoje złe nawyki w korzystaniu z wody. Oto kilka praktycznych rad.

Napraw kapiące krany w łazience, kuchni, piwnicy. Załóż nowe uszczelki. Nie bądź pobłażliwy dla każdej kolejnej kropli - jeżeli kran kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę łatwo policzyć, że roczna utrata wody to 11935 litrów.

Sprawdź, czy woda nie wycieka ze spłuczki. Jeżeli nie jesteś pewien, dodaj do zbiornika kostkę o ciemnym kolorze, lub barwnik spożywczy do spłuczki. Jeżeli jest jakiś przeciek, barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, też, czy w zbiorniku nie ma starych, zepsutych części. Jeżeli coś nie funkcjonuje jak powinno, wymień to natychmiast. Większość z części jest niedroga i łatwa w montażu.

Jeżeli nie posiadasz licznika, natychmiast go załóż! Bez licznika płacisz za wszelkie awarie wodne w całym bloku. Pamiętaj, że ilość wody zużyta według licznika dla całego bloku nie równa się sumie wskazań liczników u lokatorów oraz pomieszczeń wspólnych, a ktoś musi za to zapłacić. Na kogo spada cześć opłat chyba już się domyślasz:)

Z doświadczenia wiem, że warto sprawdzić czy nasz instalacje wodociągowa nie ma przecieków. Jak to najłatwiej zrobić? Spisz stan wodomierza, po czym nie korzystaj w ogóle z wody przez dwie godziny. Po tym czasie sprawdź licznik i porównaj wyniki. Jeżeli mimo nieużywania wody zużycie wody wzrosło, oznacza to, że jest gdzieś przeciek.

Polecam wszystkim zamontowanie w kranach i prysznicach perlatora – nasadki zwiększającej optycznie strumień wody przez znaczne jej napowietrzenie. Super sprawa, bo nie odczuwacie spadku ciśnienia wody, a zużywacie jej mniej nawet do 60 procent.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilku litrów wody miesięcznie jest wymiana muszli ustępowej i dolnopłuka na te nowszej generacji. Zużywają one jednorazowo mniej wody do spłukania nieczystości, które dzięki odmiennej konstrukcji miski, zużywają znacznie mniej wody do spłukiwania nieczystości, niż te starszej generacji. W klozetach starszej generacji warto zmniejszyć ilość jednorazowego zużycia wody podczas spłukiwania.

Nie spuszczaj zbyt często wody w klozecie, np. zużyte chusteczki do nosa, płatki kosmetyczne, niedopałki, martwe owady itp. Zawsze można wyrzucić je do kosza.

Najczęstszym błędem jest zmywanie naczyń pod bieżącą wodą. Najlepiej nalać wodę do miski lub napełnić zlewozmywak, umyć naczynia i opłukać pod bieżącą wodą. Radzę jednak zainwestować w zmywarkę do naczyń. Wydatek może i duży, ale szybko ci się to zwróci. Zmywarka zużywa średnio dwa razy mniej wody ręczne zmywanie. Średnie zużycie wody na jedno mycie to 15 l a energii 1 kWh, co daje nam mniej więcej 1 zł za jedno zmywanie. Ręczne zmywanie pod bieżącą wodą to dla porównania 30 l wody, nie wspominając już o dużej starcie energii - życiowej rzecz jasna;)

Oszczędzaj w łazience: bierz szybki, kilkuminutowy prysznic. Jeżeli masz tylko wannę, nie kąp się pod bieżącą wodą, lecz nalej sobie mniej więcej do połowy wanny. Nie pozwól, by woda leciała bezużytecznie podczas mycia zębów lub gdy się golisz.

Rób pranie tylko wtedy, gdy masz tyle rzeczy, aby wypełnić cały bęben. Ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...