Oszczędny kierowca

Paweł Sygnowski
rozwiń więcej
Rosnące ceny paliwa powodują, że używanie własnego samochodu pochłania coraz większą część domowego budżetu. Warto więc zastanowić się, jak zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu.

Kilka wybiórczych rad, jak oszczędzać w czasie jazdy swoim samochodem:

  • Stała prędkość – jej utrzymywanie oznacza osiągnięcie największej efektywności ze spalanego aktualnie paliwa. Postaraj się, jak najczęściej jechać ze stałą prędkością.
  • Nie nadużywaj hamulców – użycie hamulca oznacza, że spalasz paliwo po to tylko, aby stanąć w miejscu i przestać się poruszać. Pomyśl nad tym i spróbuj hamować tak rzadko, jak to tylko możliwe.
  • Czerwone światła – jeśli widzisz przed sobą czerwone światło, to nie gazuj, aby szybciej do niego dojechać. Zamiast tego, pozwól swojemu pojazdowi spokojnie do niego „dotoczyć się”.
  • Zjeżdżanie z górki – najlepiej wrzucić wtedy „na luz” i samochód sam jedzie, ale uwaga na naprawdę strome górki, wtedy można się szybko naprawdę potężnie rozpędzić, a to jest niebezpieczne.
  • Zielone światła – taktyka do wykorzystania zwłaszcza w mieście, gdzie mamy przed sobą kilka skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Spróbuj tak pokombinować, aby przejechać przez nie wszystkie na zielonym świetle.
  • Zachowuj odstęp – jadąc zbyt blisko poprzedzającego Cię pojazdu, nie masz innego wyjścia, jak hamować wtedy, kiedy on hamuje. Im masz większy odstęp tym masz większe pole manewru. Możesz zamiast hamowania, zwolnić po prostu.
  • Korki – wystrzegaj się korków. Lepiej wyjechać np. z pracy godzinę później i ominąć korki, niż godzinę wcześniej, ale wpakować się prosto w korek. Wtedy tracisz czas i paliwo na stanie w miejscu. Bezsensu.
  • Nawigatory – czas spędzony na szukaniu miejsca, gdzie chcesz dojechać, to czas stracony. Jeśli masz nawigator GPS, to korzystaj z niego.
  • Paliwa premium – są droższe od zwykłych, ale w większości wypadków równie znakomicie jak na takim paliwie, jeździ się na zwykłym. Dlatego nie kupuj takiego paliwa, chyba, że faktycznie twój samochód go potrzebuje.
  • Tankuj mądrze – nie chodzi oto, aby specjalnie zbaczać z trasy, aby zatankować dwa grosze taniej. Tankuj tam, gdzie jest ci po drodze i gdzie ceny są – uśredniając – normalne. Wyjdziesz na tym lepiej, niż specjalnie nadkładając kilometry, aby zaoszczędzić kilka groszy.

Zadbaj o swój samochód

  • Posprzątaj go – przestań wozić ze sobą rzeczy, których nie musisz i które nie są Ci do niczego potrzebne. Wszystkie śmieci powywalaj i przewoź tylko to, co naprawdę musisz.
  • Ciśnienie w oponach – zadbaj, aby było właściwie W przeciwnym razie, samochód będzie spalał więcej, niż trzeba, a i opony szybciej się zużyją.
  • Klimatyzacja – jeśli nie musisz nie używaj, nawet jeśli masz ją w samochodzie.
  • Zmień samochód – jeśli Twój aktualny pojazd spala za dużo, albo sam w sobie jest za duży na Twoje potrzeby, to rozważ jego zamianę na coś mniejszego i bardziej ekonomicznego.
  • Korzystaj z samochodu wtedy, kiedy musisz – czy koniecznie trzeba jechać samochodem do sklepu oddalonego o kilkaset metrów po dwie puszki piwa? Może można się tam dostać rowerem, albo jeszcze lepiej - na piechotę?

Zobacz też serwis: Auto

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...