Ubezpieczenie pożyczki - gdzie najtaniej?

Pożyczka
Pożyczki spłacane przez dłuższy okres wiążą się z podwyższonym ryzykiem dla obu stron umowy. Ile kosztuje ubezpieczenie pożyczki i jak kupić je najtaniej?

Zabezpieczyć się przed nimi można – choćby częściowo - wykupując ubezpieczenie. Sprawdźmy gdzie dostępny jest najszerszy zakres ochronny w najkorzystniejszej cenie.

Ubezpieczenie pożyczki

Pakiety ubezpieczeniowe dodawane do pożyczek i kredytów gotówkowych są atrakcyjne zarówno dla banku - zabezpieczają spłatę pożyczki lub kredytu w przypadku wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia losowego, jak również dla klienta - w przypadku czasowych trudności ze spłatą (np. wskutek utraty pracy albo wypadku) ułatwiają spłatę określonej ilości rat. Najpopularniejsze pakiety ubezpieczeń dołączanych do pożyczek i kredytów gotówkowych najczęściej obejmują ryzyka:

  • zgonu pożyczkobiorcy / kredytobiorcy,
  • utraty pracy,
  • poważnego zachorowania,
  • czasowej lub trwałej niezdolności do pracy,
  • inwalidztwa,
  • hospitalizacji,
  • pomocy domowej lub medycznej w określonych sytuacjach losowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie pożyczki?

Za komfort bezpieczeństwa związany z ochroną ubezpieczeniową trzeba niestety zapłacić. I to niemało. Opłata za ochronę ubezpieczeniową pobierana jest z góry za cały okres spłaty – podlega kredytowaniu, tzn. podwyższa kwotę umowy, czyli innymi słowy pomniejsza kwotę do wypłaty.

Potrzebujesz gotówki? Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty gotówkowe!

W zależności od banku koszty związane z poszczególnymi pakietami ubezpieczeniowymi są następujące:

Koszty ubezpieczeń dodawanych do kredytów i pożyczek gotówkowych
Bank Koszt ubezpieczenia (kwota kredytu w skali miesiąca)
PKO BP 0,35% - 0,45%
Bank Pekao SA 0,34%
Bank Millennium 0,30%
ING Bank Śląski 0,27%
Bank BPH 0,30% - 0,45%

Oczywiście banki oficjalnie dają możliwość skorzystania z oferty innego ubezpieczenia niż same oferują. W rzeczywistości jednak bardzo trudno znaleźć jest taki sam zakres ochrony w ofercie innego towarzystwa ubezpieczeniowego niż te, które przygotowało ofertę dla danego banku.

Każdorazowo przed zawarciem umowy ubezpieczenia trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które zawierają opis zakresu ochrony. Informacje na temat zakresu ubezpieczenia znajdują się w poniższej tabeli.

Zakres ochrony ubezpieczeń dodawanych do kredytów i pożyczek gotówkowych
Bank Zakres ochrony
PKO BP
  • Zgon
  • Utrata pracy
  • Niezdolność do pracy
  • Inwalidztwo
  • Poważne zachorowanie
Bank Pekao SA
  • Zgon
  • Utrata pracy
  • Niezdolność do pracy
  • Inwalidztwo wskutek NNW
  • Hospitalizacja wskutek NNW
  • Poważne zachorowanie
Bank Millennium
  • Zgon
  • Utrata pracy
  • Niezdolność do pracy
ING Bank Śląski
  • Zgon
  • Utrata pracy
  • Niezdolność do pracy
Bank BPH
  • Zgon
  • Utrata pracy
  • Niezdolność do pracy
  • Inwalidztwo
  • Poważne zachorowanie
  • Hospitalizacja wskutek NNW

Jak widać zakres ochrony różni się w poszczególnych wariantach pakietów. Stosunkowo najszerszy zakres ochrony w odniesieniu do ceny oferuje Bank Pekao SA.

Płać jedną ratę zamiast kilku. Porównaj oferty kredytów konsolidacyjnych

Polecamy zapoznanie się z wysokością świadczeń oraz kroków, które trzeba podjąć aby uzyskać odszkodowanie. Często może okazać się, że przez Ubezpieczyciela spłaconych zostanie co najwyżej tylko kilka rat…

Warto się ubezpieczać?

Jeśli niewłaściwie wybierzemy pakiet ubezpieczeniowy, albo nie zapoznamy się w sposób wystarczający z OWU może okazać się, że nie tylko zapłacimy za pożyczkę drożej, ale też w sytuacji, gdy wystąpi szkoda nie uzyskamy świadczenia. Zachęcamy do lektury warunków ubezpieczenia oraz porównania kosztów pakietów ochrony u dostępnych pożyczkodawców. Chcąc zabezpieczyć siebie i najbliższych nie powinniśmy się zastanawiać nad tym czy się ubezpieczyć, ale który pakiet ochronny wybrać. Oczywiście rosną koszty, ale nasz święty spokój jest bezcenny – nieprawdaż?

Eksperci totalmoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...