Które banki specjalizują się w bankowości internetowej?

Bankowość internetowa funkcjonuje w Polsce od jedenastu lat.
Pierwsze konto internetowe w Polsce powstało 11 lat temu. Od tamtej pory dostęp do konta osobistego przez Internet stał się czymś naturalnym. Jednak rachunek internetowy to specjalność nielicznych.

Do grona e-banków niedawno dołączył BGŻOptima, uzupełniając tym samym rynek, tworzony przez mBank (właściciel – BRE Bank), Inteligo (właściciel – PKO BP) i innych, dostępnych jedynie internetowo (np. banki samochodowe – Toyota Bank, Volkswagen Bank). Wkrótce Alior Bank uruchomi Alior Sync – internetową wersję swoich usług. Na rynku prężnie działa Getin Online, platforma e-produktów holdingu Getin Noble Bank.

Historia bankowości internetowej w Polsce

Na szczególną uwagę zasługuje najstarszy z e-banków, mBank. Oferuje on pełną gamę produktów, począwszy od kont osobistych, na kredytach hipotecznych skończywszy. Z jego usług mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi.

Złotą zasadą mBanku jest możliwość działania poprzez tzw. otwartą umowę produktową. Pozwala ona na złożenie wniosku o kredyt czy konto poprzez system bankowości elektronicznej oraz jego sfinalizowanie bez ruszania się sprzed ekranu komputera.

Chcesz zmienić konto? Zmień je na lepsze – sprawdź i porównaj dziesiątki kont!

Web 3.0 w bankowości internetowej

Coraz silniejsza infrastruktura sieciowa w Polsce, dostępna nawet za darmo (Aero2), spowodowała gwałtowny rozwój tego sektora bankowości. Powstał m.in. Getin Online, oferujący swoje produkty jedynie poprzez witrynę internetową (konta osobiste, lokaty, konta oszczędnościowe, karty kredytowe, kredyty samochodowe, gotówkowe, hipoteczne, usługi telefonii komórkowej).

Niedawno Alior Bank ogłosił, że stworzy Alior Sync, analogiczny system obsługi internetowej swoich produktów, dostępnych jedynie poprzez tę platformę. Start zaplanowano na 2012 rok. Prezes Aliora, Wojciech Sobieraj, zapowiada rewolucję i wprowadzenie Web 3.0 do bankowości elektronicznej. Zważywszy na to, że nikt nie wierzył w 2008 roku, pośród szalejącego kryzysu i upadających banków, w sukces Alior Banku (który wystartował 28 października 2008 roku), możemy spodziewać się ciekawego pojedynku wśród e-banków.

Polecamy serwis: Lokaty

Bank internetowy dla oszczędnych

„BGŻOptima to pierwszy internetowy bank w Polsce, specjalizujący się wyłącznie w oszczędzaniu” – możemy przeczytać o beniaminku rynkowym z grupy Banku BGŻ. Jest to prawda – dotąd ciężko było spotkać bank typowo oszczędnościowy, a co dopiero taki, zajmujący się tego typu produktami jedynie poprzez Internet.

Warunkiem skorzystania z bogatej oferty jest założenie rachunku oszczędnościowego (dla klientów indywidualnych lub firmowego). Następnie możemy wybierać z szerokiej gamy produktów oszczędnościowych o wysokim oprocentowaniu, np. z lokaty jednodniowej oprocentowanej w wysokości 6,48% w skali roku, z dzienną kapitalizacją (odpowiednik 8% na zwykłej lokacie terminowej).

Młody bank pod lupą

Rewolucja powoli zaczynała przeradzać się w ewolucję. Jednak z letargu rynek wyrwało wejście BGŻOptima. Teraz pozostaje nam poczekać na nowe dziecko Wojciecha Sobieraja. Czy Alior Sync rzeczywiście zrewolucjonizuje rynek e-bankowości? Co unikatowego tak naprawdę będzie oferował? Patrząc na historię Alior Banku i biorąc pod lupę jego szeroką ofertę konta osobistego, przed bankowością internetową w Polsce rysuje się świetlana przyszłość.

Eksperci TotalMoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...