Kiedy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?

Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
rozwiń więcej
Spłata kredytu bezpośrednio w danej walucie jest najbardziej opłacalna dla osób, które otrzymują w tej walucie wynagrodzenie.
W życie weszła tzw. ustawa „antyspreadowa”, która daje kredytobiorcom szansę na spłacanie zobowiązań w walucie, w której denominowany jest kredyt. Dla kogo takie rozwiązanie jest opłacalne? Ekspert analizuje plusy i minusy nowych przepisów.

Co ulega zmianie w prawie bankowym?

Mówi się, że najważniejszą zmianą, jaką naniesiono w prawie bankowym, jest ta, iż bezpośrednio w walucie, w której denominowane jest zobowiązanie, można zarówno uiszczać raty kredytu walutowego, jak i dokonywać jego wcześniejszej spłaty.

Nie jest to do końca prawdą, bo taka możliwość istniała już wcześniej. Co prawda, była ona zapisana w Rekomendacji T Komisji Nadzoru Finansowego, a więc stanowiła jedynie wskazówkę dla banków, ale jednak instytucje finansowe dostosowywały się do niej. Co więcej, raz w okresie kredytowania można było nawet zmienić system spłat, sporządzając stosowny aneks do umowy kredytowej. Niestety, taki dokument kosztował zazwyczaj kilkaset (100-500) złotych. Teraz, na mocy ustawy „antyspreadowej”, kredytodawcy nie będą mogli pobierać żadnych opłat z tego tytułu. Bank nie ma też prawa do „wprowadzenia dodatkowych ograniczeń” dla kredytobiorcy.

Dowiedz się także: Na co uważać podczas wymiany waluty w kantorze?

Czy warto spłacać raty bezpośrednio w walucie?

Otóż, kiedy uiszcza się ratę kredytu walutowego w złotówkach, bank tak naprawdę sprzedaje tę walutę. Niestety, do rynkowej ceny waluty „dorzuca” swoją marżę i na każdym sprzedanym euro czy franku zarabia kilka, a nawet kilkanaście groszy (średnio 10-15 gr.). Dlatego też politycy postanowili ulżyć kredytobiorcom i dać im możliwość nabywania waluty gdzie indziej. Można zatem udać się do kantoru, innego („tańszego”) banku, a nawet zakupić walutę od znajomego. Dla niektórych kredytobiorców takie transakcje są bardzo opłacalne.

Analiza rat przy najwyższych oraz średnich kursach sprzedaży w bankach pokazuje, że nieraz kwestia nie rozbija się o kilka złotych, ale kilkadziesiąt. Przykładowej osobie z kredytem we franku szwajcarskim w Getin Banku co miesiąc w kieszeni zostawałoby ponad 100 zł więcej, gdyby zakupiła walutę w kantorze (albo paru innych bankach) i wpłaciła te środki w oddziale.

Jakie formalności nas czekają?

Oczywiście każdy powinien przeanalizować swoją sytuację indywidualnie, bo tak naprawdę spłata bezpośrednio w walucie kredytu bezwzględnie najlepsza będzie dla osób, zarabiających w tej walucie. Każdy inny musi rozważyć, czy comiesięczna wizyta w kantorze (albo innym banku), a następnie wpłacanie środków w banku na rachunek, służący do spłat kredytu, to gra warta świeczki. Można też walutę nabyć taniej, np. na internetowych platformach walutowych albo na portalach wymiany walut w sieci, ale wszystkie operacje wiążą się – jeśli nie z rzeczywistymi opłatami, to przynajmniej z kosztem podróży do kantoru i banku, czy po prostu kosztem alternatywnym. Dlatego powinniśmy z ołówkiem i kartką w ręku zrobić rachunek zysków i strat.

Przyjmując jednak, że zapadnie decyzja o zmianie systemu spłat, należy udać się do kredytodawcy w celu naniesienia zmian w warunkach umowy i podpisania aneksu. Choć będzie to usługa darmowa, to nie ekspresowa - na aneks przyjdzie nam poczekać nawet kilka dni.

Polecamy serwis: Kredyty

Wytyczne dla sporządzających umowę

Ustawa antyspreadowa wprowadza także inne, ważne nakazy. Choć wydają się one błahe, mogą stanowić dla przyszłych kredytobiorców pewne zabezpieczenie. Mowa o tu szczegółowych zapisach w umowie kredytowej – banki będą musiały zawrzeć w niej informację o maksymalnym spreadzie walutowym. Akurat na tym polu mogą w dalszym ciągu pozwalać sobie na pewną swobodę, będąc w stanie manipulować kursem kupna i sprzedaży w narzuconych granicach.

Generalnie umowa powinna zawierać klarowne zapisy, określające m.in. sposoby i terminy ustalania kursu wymiany walut czy spłaty rat oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. Banki będą musiały także uwzględnić w dokumencie reguły otwarcia i prowadzenia rachunku, służącego do gromadzenia środków, przeznaczonych na spłatę kredytu oraz sprecyzować zasady dokonywania spłaty za pośrednictwem tego rachunku.

Mikołaj Fidziński

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...