KIG ocenia ustawy z IV kwartału 2009 roku

sejm
Nowelizacja ustaw o podatku od towarów i usług, nowela ustawy PZP oraz ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych – to najbardziej progospodarcze zmiany, uchwalone przez Sejm w IV kwartale 2009 r. Tak wynika z opublikowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą „Barometru przyjazności Sejmu dla przedsiębiorców i gospodarki w IV kwartale 2009r.”

W IV kwartale 2009 r. Sejm uchwalił 65 ustaw (w porównaniu do 43 w III kwartale, 81 w II kwartale 2009r., 48 w I kwartale 2009 r.) Spośród nich – zdaniem ekspertów KIG – 32 nie miało żadnego wpływu na gospodarkę, a w przypadku kolejnych 12 wpływ ten można określić jako „mało ważny”.

Zdaniem KIG, spośród ustaw ocenionych pozytywnie, najbardziej korzystne zapisy dla gospodarki zawiera Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy ona podwyższenia rocznego limitu obrotu: z 10 tys. euro do 30 tys. euro, uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku VAT.

Jednak ze względu na trudną sytuację budżetową zaproponowano stopniowe podwyższanie tego limitu: w 2010 r. – 20 tys. euro, a w 2011 r. – 30 tys. euro. Nie są to co prawda zmiany rewolucyjne, ale z całą pewnością wychodzące naprzeciw oczekiwaniom części przedsiębiorców. Podwyższenie limitu ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej podatnikom osiągającym niewielkie obroty, przyczyniając się do redukcji obciążeń administracyjnych.

Inne ustawy z IV kwartału, które zyskały uznanie wśród ekspertów KIG to m.in.:

- Ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw;
- Ustawa o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych;
- Ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw;
- Ustawa o uchyleniu ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw;
- Ustawa o zmianie ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów;
- Ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Legislacyjne „czarne owce”

Nie wszystkie ustawy uchwalone w IV kwartale idą na rękę przedsiębiorcom. Wśród legislacyjnych „potknięć” wyróżnia się Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w niej wprowadzone dotyczą znowelizowania przepisów określających termin wpłaty zaliczki na podatek dochodowy.

Ustawa ta odsuwa o dwa lata wejście w życie przepisów likwidujących obowiązek zapłaty w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie podatnik wpłaca ostatnią zaliczkę za rok podatkowy w wysokości zaliczki uiszczanej za listopad (albo odpowiednio za trzeci kwartał) do dnia 20 grudnia tego roku.

Przyjęte, w mającej ulec nowelizacji ustawie zmiany, które miały wejść w życie 1 stycznia 2010 r., przesuwały termin wpłacania ostatniej zaliczki odpowiednio na podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 dnia pierwszego miesiąca (lub kwartału) następnego roku podatkowego od faktycznie uzyskanego dochodu za grudzień (lub czwarty kwartał) roku poprzedniego.

Negatywnie oceny KIG uzyskały również: Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, Ustawa o zmianie ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz Ustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy.

PIS znowu progospodarczy?

Analizując wyniki IV kwartału 2009 r. w legislacji, warto podkreślić, że partie koalicyjne nadal wykorzystują swój potencjał do popierania gospodarki, a Lewica głosuje podobnie jak w poprzednich kwartałach.

Zmiana nastąpiła w przypadku głosowań parlamentarzystów PIS. O ile w III kwartale posłowie tej partii głosowali zdecydowanie przeciwko większości ustaw progospodarczych, o tyle w IV kwartale sytuacja uległa zmianie i partia ta powróciła do swojej przeciętnych wartości w tej kadencji (w III kwartale wartość IWP (Indeks Wykorzystania Potencjału) wyniosła tylko 7,37, podczas gdy w IV kwartale wartość ta wynosiła 56,98.

KIG/IN

Zobacz także: Podatki.wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...