Giełda: lepsze otwarcie i gorsze zamknięcie

Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.
rozwiń więcej
Czwartkowa sesja na giełdach w Europie upłynęła w konwencji przyjętej przez rynki od kilku dni. Lepsze otwarcie, a później stopniowe pogorszenie nastrojów.

Powodem kiepskich humorów graczy, była informacja, że na szczycie UE ustalono, że Grecja otrzyma pomoc, ale jedynie doradczą, a nie finansową. Takie stwierdzenia tłumaczy postawę rynków europejskich, inwestorzy liczyli, że wraz ze słowami pójdzie również zastrzyk finansowy, a tak raczej nie będzie.

Z istotnych informacji warto wspomnieć o liczbie osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych w USA, która była mniejsza od oczekiwań (440 tys.), jednak wczoraj miało to dla graczy europejskich drugorzędne znaczenie. Jedynie londyński indeks FTSE, zakończył sesję wzrostem o 0,7%. Na giełdach we Frankfurcie i Paryżu dominowały spadki.

GPW nie po raz pierwszy okazała się najsłabszym parkietem w Europie. Indeks WIG20 stracił wczoraj 1,89% i znalazł się blisko minimów z października zeszłego roku. Duży wpływ na taki rozwój sytuacji miała w czwartek postawa sektora bankowego, akcje banków PKO BP i PEKAO, straciły ponad 2%. Na rynku walutowym sytuacja przebiegała wczoraj zupełnie inaczej, złoty umocnił się zarówno do dolara, jak i euro.

Kurs USD/PLN znalazł się w okolicy 2,93 zł, natomiast EUR/PLN jest ponownie blisko 4 zł. Informacje dotyczące Grecji bez wątpienia pomogły naszej walucie. Pomimo umacniającego się dolara wględem euro, w czwartek rosły także ceny surowców. Zdecydowanym liderem sesji była miedź, jak również złoto, którego cena przekroczyła poziom 1092 dolarów za uncję. Cena baryłki ropy powróciła natomiast powyżej 75 dolarów.

Z większym optymizmem, do czwartkowych doniesień podeszli inwestorzy za Oceanem. Forma odpowiedzi szefów państw UE na problemy Grecji wystarczyła amerykańskim inwestorom, żeby dojść do wniosku, że poprawa globalnej gospodarki idzie do przodu. Inwestorzy na Wall Street dochodzą powoli do przekonania, że problemy krajów europejskich nie wpłynął na sytuację w USA, co również pomogło indeksom. Indeks S&P500 zyskał wczoraj 0,97%, natomiast DJIA 1,05%.

Sytuacja nadal nie wygląda zbyt różowo. Indeks WIG20 z sesji na sesję schodzi na coraz niższe poziomy. Bierność popytu jest duża, a dobre informacje są pretekstem do sprzedawania akcji. Oczekiwane przez wielu odreagowanie wcześniejszych spadków nie nadeszło. Moim zdaniem nastąpi ono, kiedy indeks dużych spółek znajdzie się trochę niżej, obyśmy nie byli świadkami powrotu paniki na rynki, bo wtedy poziom 2000 punktów na indeksie WIG20 może być poważnie zagrożony.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...