Ożywienie na giełdach

Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.
rozwiń więcej
Jeśli przeanalizujemy zachowanie giełd europejskich w dniu wczorajszym, to można śmiało stwierdzić, że inwestorzy po serii spadków wreszcie nieśmiało zaczęli kupować mocno przecenione akcje.

Wzrósł także apetyt na ryzyko, ponieważ najbardziej zyskiwały wczoraj rynki, które w ostatnim czasie miały największe problemy.

Liderem zwyżek w Europie był wczoraj grecki indeks ATGI, który zyskał 4,96 proc., mocno rosły także giełdy w Rumunii oraz Turcji. Znacznie spokojniej sytuacja wyglądała na parkietach w Europie Zachodniej, na giełdzie w Londynie, Paryżu oraz we Frankfurcie zwyżki miały zaledwie charakter symboliczny. Lepsze nastroje na rynkach związany były z różnymi pomysłami dotyczącymi rozwiązania problemów, z jakimi boryka się grecka gospodarka.

Na GPW we wtorek także doszło do odbicia, chociaż jego skala nie była zbyt duża. Indeks WIG20 zyskał wczoraj 0,73 proc. i z trudem utrzymał się powyżej poziomu 2200 punktów. Wczorajszy wzrost w dużej mierze spowodowany był wysokim otwarciem, w trakcie sesji inwestorzy nie przejawiali zbytniej ochoty do handlu.

Nie zawiodły natomiast walory PKO BP oraz KGHM-u, które pozwoliły indeksowi dużych spółek na ruch w górę. Wtorek upłynął pod znakiem aprecjacji złotego, kurs dolara dotarł w okolice 2,94 zł, a w przypadku euro był to poziom 4,06 zł. Osłabienie dolara pozwoliło także rosnąć rynkom surowcowym, na czele z ropą której cena poszybowała w górę o prawie 3 proc. i powróciła powyżej 73 dolarów za baryłkę.

Wczoraj rosły także indeksy na Wall Street, pomogły w tym informacje opublikowane wieczorem przez dziennik „Financial Times Deutschland”, który na swoich stronach internetowych poinformował o tym, że Niemcy przygotują pakiet pomocy dla Grecji.

Po trzech spadkowych sesjach indeksy za Oceanem zakończyły sesję ponad 1 proc. wzrostami, a indeks DJIA powrócił powyżej 10,000 punktów.

Bolączki Grecji, które wkrótce powinny zostać rozwiązane z pewnością wprowadzą nieco uspokojenia wśród inwestorów. Nie jest jednak pewne, że następne kraje nie będą również potrzebowały pomocy.

Popyt dał znać o sobie, ale nie było to zbyt przekonywujące. Moim zdaniem scenariusz chwilowej stabilizacji, a potem dalszych spadków nadal jest aktualny.

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...