Sprzedaż obligacji jest coraz trudniejsza

Od szczytów z połowy stycznia ze światowych rynków akcji wycofano ok. 440 mld USD. Duża część tych środków trafi na rynek obligacji, gdzie trwa zacięta rywalizacja o kapitał.

We wtorek japoński indeks giełdowy NIKKEI nie zdołał zakończyć notowań powyżej poziomu z poniedziałku (spadł o 0,2 proc.), ale już w Hong Kongu czy Chinach sztuka ta udała się inwestorom. W Europie i na GPW sesja zaczęła się od wzrostów.

Posiadacze samochodów wyprodukowanych przez Toyotę dowiadują się o kolejnych usterkach - tym razem alarmem objęto ok. 200 tys. Toyot Prius, które w zeszłym roku opuściły taśmę produkcyjną. Po zapaści z ubiegłego roku odżywa popyt na narzędzia w japońskich fabrykach - w styczniu 2010 r. był on aż o 192 proc. wyższy niż przed rokiem.

Problemy Grecji, Hiszpanii czy Portugalii nie znikają z pierwszych stron gospodarczych gazet i portali internetowych poświęconych inwestowaniu, co po części wynika z braku ważnych publikacji makroekonomicznych, bo z pewnością nie można powiedzieć, by zagadnienia te były świeżymi newsami sprzed kilkunastu godzin.

Podobnie jak wczoraj, we wtorek kalendarz nie przewiduje odczytów istotnych danych z największych gospodarek świata, zatem śmiało można założyć, że uwagę inwestorów będą dziś przyciągać wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych uczestniczących w spotkaniu w Sydney, wyniki spółek oraz przetargi obligacji.

Sądząc wyłącznie po cenach obligacji i kursach walut można stwierdzić, że gwałtowna ucieczka kapitału z rynków postrzeganych jako najniebezpieczniejsze wyhamowała. Minimalnie zyskiwało na wartości euro względem dolara (powrót do poziomu 1,37 USD) oraz spadła rentowność obligacji Hiszpanii (dziesięcioletnie papiery przynoszą obecnie 4,13 proc.), ceny z poprzedniego dnia utrzymały obligacje greckie i włoskie, natomiast pozbywano się dziesięcioletnich papierów niemieckich (ich rentowność wynosi 3,15 proc.), brytyjskich i amerykańskich.

Tylko we wtorek Stany Zjednoczone planują uplasować na rynku trzyletnie papiery dłużne warte 40 mld USD. Olbrzymia konkurencja o kapitał pomiędzy rządami państw, korporacjami oraz lokalnymi samorządami sprawia, że inwestorzy wymagają od mniejszych podmiotów bardzo wysokiej premii za ryzyko.

W ubiegłym tygodniu z tego powodu fiaskiem zakończyły się aukcje obligacji Wietnamu i Filipin, a w tym tygodniu łącznie o ok. 3 mld USD starać się będą takie azjatyckie państwa, jak Malezja, Indonezja czy Tajlandia.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...