Sukces byków na Wall Street

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
rozwiń więcej
Wall Street wróciła w piątek z dalekiej podróży. Indeksy zakończyły dzień niewielką zwyżką, co można uznać za wielki sukces byków, jeśli spojrzeć na to, co działo się w „międzyczasie”.

W „międzyczasie” zaś wskaźniki wylądowały na poziomie najniższym od początku listopada ubiegłego roku. Tym samym obecna korekta kasowała już całą, trwającą niemal 14 tygodni, mozolną wspinaczkę indeksów na szczyt jedenastomiesięcznej zwyżki. Na giełdach zdarzają się czasem interesujące analogie.

Sesję z 5 listopada ubiegłego roku S&P500 rozpoczął na poziomie 1046 punktów, o 2 punkty wyżej niż najniższa wartość indeksu z ubiegłego piątku. Kończył ją na poziomie 1066 punktów, identycznym jak tuż przed weekendem. Można powiedzieć, że od 5 listopada 2009 r. do 5 lutego 2010 r., czyli przez trzy miesiące, nie zmieniło się zbyt wiele. Indeks jest wciąż na tym samym poziomie. S&P500 zyskał do 19 stycznia 84 punkty, czyli niecałe 8 proc. i w ciągu dwóch tygodni cały ten dorobek „zaprzepaścił”.

Ostatnie trzy sesje zabrałyby 53 punkty, czyli 4,8 proc., gdyby z piątkowego minimum nie nastąpiło pod koniec dnia odbicie. Wypada mieć nadzieję, że zapoczątkowało ono mocniejszy ruch powrotny, przynajmniej do 1100 punktów. Wszystko wskazuje jednak na to, że indeksy na Wall Street w najbliższym czasie odwiedzą poziomy nieco niższe od obecnych.

Widać jednak, że byki nie oddadzą pola tak łatwo. Co ciekawe, w trakcie piątkowej sesji także na naszym parkiecie, mimo silnych spadków pojawiła się chęć ich odreagowania. Kompletnie niewidoczna była ona w przypadku dwóch głównych indeksów. Jednak w przypadku wielu mniejszych spółek widać to było wyraźnie.
Wskaźniki małych i średnich firm w ciągu dnia odrabiały straty.

To świadczy, że nie brakuje chętnych do kupowania akcji po „promocyjnych” cenach. Skłania to do przypuszczenia, że korekta nie musi być bardzo dotkliwa, a spadki „nakręcane” są głównie przez dużych inwestorów, operujących na największych i najbardziej płynnych spółkach. Jak zwykle w takich przypadkach wzrok kieruje się zagranicę.

Warto zwrócić uwagę na interesującą zbieżność między rynkiem akcji i walutowym. W piątek około godziny 20.00 kurs euro spadł do poziomu 1,358 dolara, najniższego od połowy maja ubiegłego roku. Od tego momentu rozpoczęło się dynamiczne obicie, w trakcie którego wspólna waluta odzyskała niemal centa. Zbiegło się to ze zwrotem na rynku akcji.

Trudno na razie ten fakt jednoznacznie zinterpretować. Wydaje się jednak, że to Wall Street podążyła za rynkiem walutowym. Zwrot w „stosunkach” między wspólną walutą a dolarem nastąpił po przełamaniu ważnego z punktu widzenia analizy technicznej poziomu 1,365 dolara za euro. Nie miał on związku z żadnymi informacjami i wydarzeniami o charakterze fundamentalnym, można więc go traktować w kategoriach rynkowej gry kapitału.

Na zmiany sytuacji na rynku walutowym reagowały też dość mocno notowania surowców. W fazie „ekspansji” dolara zdecydowanie taniała ropa naftowa, dochodząc do poziomu nieco poniżej 68 dolarów za baryłkę, najniższego od początku października ubiegłego roku. Po końcowym osłabieniu dolara, kończyła dzień 2 dolary wyżej, zniżkując w piątek o 2,2 proc.

Podobnie reagowały kontrakty na miedź, choć piątek zakończyły na plusie. Ceny palladu zniżkowały o 5,6 proc., a platyny o 4,7 proc. i nie zdążyły już zareagować na wieczorne osłabienie amerykańskiej waluty. Zrobiły to dopiero dziś rano. Notowania platyny skoczyły o ponad 2 proc., a palladu o 1,8 proc.

W tym tygodniu, szczególnie w pierwszej jego części, nie ma zbyt wielu wydarzeń i informacji dotyczących gospodarki, tym bardziej więc rynek powinien powiedzieć nam „prawdę” o swej kondycji.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...