NBP: Davos to okazja do wzmocnienia korzystnego wizerunku Polski

Od 26 stycznia do 31 stycznia 2010 roku prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Temat tegorocznego forum brzmiał: „Poprawić świat: przemyśleć, przeprojektować, przebudować”.

Dyskusja w Davos toczyła się wokół kilku kluczowych kwestii:

  • Konsekwencji minionego kryzysu gospodarczego, w tym jego wpływu na rynki pracy i finanse publiczne krajów rozwiniętych;Nowego ładu gospodarki światowej, w którym coraz większą rolę odgrywają kraje rozwijające się;Propozycji zmian w regulacjach dla sektora finansowego;
  • Wyzwań klimatycznych;
  • Walki z ubóstwem i chorobami.

Ważnym celem pobytu prezesa NBP w Davos było wzmacnianie korzystnego wizerunku Polski za granicą. Sławomir Skrzypek realizował ten cel wspólnie z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem oraz ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Kształtowanie dobrego wizerunku polskiej gospodarki w oczach przywódców innych krajów, elit opiniotwórczych i przedstawicieli biznesu z całego świata jest niezbędnym warunkiem jej rozwoju.

Prezes NBP odbył w Davos szereg spotkań z regulatorami i liderami ważnych instytucji finansowych. Wśród rozmówców Sławomira Skrzypka znaleźli się: prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego John Lipsky, sekretarz generalny OECD Angel Gurria oraz dyrektor zarządzający Institute of International Finance, Charles Dallara.

Prezes Skrzypek spotkał się również z prezesami banków centralnych: Niemiec – Axelem Weberem, Kanady – Markiem Carney’em, Bahrajnu – Rasheedem Al Marajem, oraz Izraela – Stanley’em Fisherem.

Gościł też laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Josepha Stiglitza i wybitnego historyka oxfordzkiego, Timothy Garton Asha. Prezes spotkał się również z Klausem Schwabem, założycielem i przewodniczącym World Economic Forum.

Wśród liderów komercyjnych instytucji finansowych, z którymi w czasie Forum w Davos prezes NBP odbył rozmowy, byli: Martin Blessing (Commerzbank), Jacob Frenkel (AIG), Alessandro Profumo (Unicredit), William Rhodes (Citigroup).

Większość rozmówców prezesa NBP zwracała uwagę na skalę niepewności co do kształtowania się sytuacji gospodarczej na świecie. Podkreślali oni konieczność przeprowadzenia reform mających na celu ograniczenie prawdopodobieństwa występowania szoków systemowych w światowym sektorze finansowym.

Rozmówcy prezesa Skrzypka interesowali się też gospodarką polską, dopytując o źródła jej sukcesu w kryzysowym roku 2009. W opinii uczestników spotkań, gospodarka polska, w tak niewielkim stopniu dotknięta przez kryzys, powinna teraz wykorzystać swą dobrą pozycję wyjściową, by po okresie spowolnienia ponownie wejść na ścieżkę dynamicznego wzrostu.

NBP/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...