Redukcja emisji CO2 nie oznacza utraty konkurencyjności

inforCMS
Jos Delbeke, zastępca dyrektora generalnego DG Environment w Komisji Europejskiej był gościem międzynarodowej konferencji na temat polityki klimatycznej, jaka odbyła się w Warszawie. Jednym z jej celów była próba odpowiedzi na pytanie, jak Polska – wzorem innych krajów UE – powinna wypracowywać prawodawstwo dotyczące polityki klimatycznej, które będzie korespondować z celami Unii.

Konferencja Najnowsze wymiary polityki klimatycznej "Trzy idee, które czynią wolnym" została zorganizowana pod połączonymi patronatami ambasadorów Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA.

Celem organizatorów było stworzenie płaszczyzny do dyskusji nad zasadnością stworzenia polskiego prawa przeciwdziałania zmianom klimatycznym, opierającego się na sprawdzonych i skutecznych mechanizmach zastosowanych w innych krajach:

• budżetowanie CO2 (carbon budgeting) – Climate Change Act, Wielka Brytania,
• technologie i uregulowania związane z mechanizmem energii ze śmieci (waste-to-energy) – Act on Sustainable Energy and Climate, Szwecja,
• procedura etykietowania (carbon label) bazująca na śladzie węglowym (carbon footprint - suma emisji gazów cieplarnianych) – Clean Energy and Security Act (Waxman-Markey Bill), Stany Zjednoczone.

Podczas swojej prezentacji Jos Delbeke przestawił priorytety klimatyczne UE oraz związane z nimi bezpośrednio założenia i prognozy energetyczne. Zapewnił, że redukcja emisji nie może oznaczać utraty konkurencyjności. Przyznał jednocześnie – odnosząc się do wcześniejszych uwag prelegentów, że niedawna konferencja ONZ ws. zmian klimatycznych zamiast się sukcesem okazała się tylko "krokiem we właściwą stronę".

Delbeke był także adresatem wielu pytań dotyczących polityki klimatycznej UE. Zapewniał, że Unia słucha nie tylko propagatorów tezy o globalnym ociepleniu. Wyjaśniał, że niezależnie od poglądów na temat przyczyn zmian klimatycznych ludzkość i tak musi na nie reagować.

– My uznajemy, że pochodną zmian klimatycznych jest konieczność przebudowy polityki energetycznej. To nowa rewolucja, która już się dokonuje i my musimy w niej uczestniczyć – mówił Delbeke.

Belgijski gość tłumaczył także, dlaczego UE nie promuje energetyki jądrowej, uznawanej przez niektórych za najbardziej ekologiczną.

– To tak kontrowersyjna kwestia, że pozostawiono ją w gestii rządów narodowych. Podczas gdy we Francuzi są entuzjastami atomu, Włosi czy Austriacy w swoim ustawodawstwie wręcz zabraniają budowania elektrowni jądrowych – wyjaśniał.

Wśród prelegentów konferencji byli także m.in. minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Marcin Korolec, wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk, a także goście ze Szwecji i Wielkiej Brytanii.

KE/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...