Redukcja CO2 dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej

– Najlepsze rezultaty w ograniczaniu emisji CO2 możemy osiągnąć zwiększając efektywność energetyczną oraz wykorzystując niskoemisyjne technologie produkcji energii - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas konferencji „Najnowsze wymiary polityki klimatycznej - Trzy idee, które czynią wolnym”.

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał o wnioskach z raportu przygotowanego przez McKinsey&Company i spółki energetyczne pod patronatem Ministra Gospodarki. Opracowanie dotyczy oceny potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych.

– Wyniki badania pokazują, że nasz kraj ma techniczny potencjał redukcji poziomu emisji nawet o 1/3 do 2030 roku – dodał.

Efekty zacznie przynosić realizacja dużych projektów w sektorze elektroenergetycznym, tj. elektrownie wiatrowe, elektrownie atomowe czy instalacje CCS. W opinii wiceministra Korolca Polska dowiodła, iż rozwój gospodarczy nie musi pociągać za sobą degradacji środowiska.

- W Kioto zobowiązaliśmy się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 6 proc., ale w latach 1988-2007 osiągnęliśmy redukcję rzędu 30 proc. – powiedział.

Podkreślił także, że w tym samym czasie nasz PKB zwiększył się o ponad 70 proc.

Polska jako kraj, którego gospodarka w znacznym stopniu oparta jest na węglu, może wypracować model redukcji emisji gazów cieplarnianych, który będzie miał zastosowanie w innych państwach o podobnej strukturze energetycznej.

- W Ministerstwie Gospodarki rozpoczęliśmy właśnie prace nad Narodowym Programem Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych – poinformował podsekretarz stanu w MG. Dodał, że przygotowanie założeń Programu będzie przedmiotem prac Rady Ministrów w I połowie br.

Wiceminister Korolec zadeklarował, że w realizacji Programu pomoże powołana przez wicepremiera Waldemara Pawlaka Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji. Z kolei członkowie polskiego rządu aktywnie uczestniczą w wielu organizacjach zajmujących się zmianami klimatu, tj. Międzynarodowej Agencji Energii, Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, Carbon Sequestration Leadership Forum czy Global CCS Institute.

MG/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...