UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia – zielone światło ma m.in. przemysł lotniczy, elektryczny, spożywczy oraz energetyka.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydała osiem zgód na dokonanie koncentracji. Jedna z nich dotyczyła zakupu ponad 78 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik przez spółkę AgustaWestland. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją śmigłowców cywilnych i wojskowych. Przejmujący – AgustaWestland należy do grupy działającej m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz obronnym.

Druga decyzja dotyczy przejęcia przez Bumar dwóch spółek – Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Obrum. Bumar jest producentem uzbrojenia i sprzętu militarnego, a przejmowane spółki, posiadające status centrów badawczo-rozwojowych – zajmują się przede wszystkim pracami z dziedziny wojskowości. Transakcja polegać będzie na zakupie przez Bumar 85 proc. akcji przejmowanych spółek.

Kolejna zgoda umożliwia krakowskim Zakładom Usług Energetycznych i Komunikacyjnych ZUE zakup 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych. ZUE to spółka działająca głównie w obszarze infrastruktury tramwajowej, a przejmowany specjalizuje się głównie w kolejowej.

Zmiany szykują się również w branży energetycznej. Ekoenergetyka może kupić 60 proc akcji przedsiębiorstwa Eko-Energia, które prowadzi działalność w zakresie usług energetycznych m.in. remontów maszyn elektrycznych i wykonywania instalacji elektrycznych. Ekoenergetyka nie prowadzi jeszcze działalności – jest spółką celową, utworzoną do zarządzania Eko-Energią.

Ponadto Energetyka z Lubina może przejąć kontrolę nad Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy. Przedmiotem działalności przedsiębiorców jest m.in. wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii cieplnej.

Prezes UOKiK zgodziła się również na transakcje planowane przez spółki należące do grupy Impel. Impel Cleaning – działająca na rynku usług porządkowo-czystościowych może przejąć spółkę Partner, która świadczy usługi outsourcingowe dla Huty Katowice. Natomiast Impel Security może połączyć się z Asekuracją – obie spółki zajmują się ochroną osób i mienia.

Ponadto Prezes UOKiK wydała zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Spółdzielnię Mleczarską Sudowia oraz Laktopol. Uczestnicy koncentracji zajmują się wyrobem produktów mleczarskich. Nowo utworzona spółka ma nosić nazwę Sudowia-Laktopol.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

UOKiK/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...