Dłużnicy alimentacyjni z Warszawy trafią do bazy BIG InfoMonitor

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w styczniu 2010 roku rozpoczął współpracę z firmą BIG InfoMonitor w zakresie przyjmowania od miasta informacji gospodarczych, dotyczących dłużników alimentacyjnych. Osoby, których dane znajdą się w zasobach Centralnej Ewidencji Dłużników, mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu, pożyczki, z zakupami na raty oraz z zakupem Internetu i innych usług.

Osoby, które nie wywiązują się wobec swoich dzieci z obowiązku alimentacyjnego, trafią do bazy BIG InfoMonitor. To działanie ma na celu odzyskiwanie zadłużenia z tytułu wypłacanych przez miasto świadczeń alimentacyjnych.

Z bazy BIG InfoMonitor korzystają banki oraz inne firmy pobierające informacje gospodarcze m.in. firmy pożyczkowe, ubezpieczyciele, firmy telekomunikacyjne, dostawcy telewizji kablowej, Internetu i mediów.

W 2009 roku BIG InfoMonitor udostępnił ponad 5,5 mln takich raportów. Dane dłużników alimentacyjnych będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Dłużników bez wcześniejszego uprzedzenia ich o zamiarze takiego działania w razie powstania zaległości z tytułu świadczeń alimentacyjnych za okres dłuższy niż 6 miesięcy. W momencie całkowitego uregulowania zaległości, informacje o dłużniku zostają usunięte z bazy.

- Przepisy umożliwiające samorządom dopisywanie dłużników alimentacyjnych do baz biur informacji gospodarczych weszły w życie 1 października 2008 roku. Zmiany w ustawodawstwie stworzyły efektywne narzędzie egzekwowania należności od dłużników alimentacyjnych. Za pośrednictwem biur informacji gospodarczej możemy mobilizować dłużników do spłacania zaległości. Liczymy, że na tej współpracy skorzystają przede wszystkim rodziny dłużników, a zwłaszcza osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci, które nie otrzymują zasądzonych na ich rzecz alimentów – komentuje Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej Urzędu m. st. Warszawy.

Od wejścia w życie nowych zapisów organy samorządowe odzyskały za pośrednictwem BIG InfoMonitor ponad 215 mln zł zadłużenia z tytułu świadczeń alimentacyjnych. Obecnie w Sejmie trwają prace nad kolejnymi zmianami – powstaje nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych, która umożliwi jednostkom samorządowym wpisywanie do BIG informacji dotyczących zadłużenia konsumentów i przedsiębiorców z różnych tytułów, a nie tylko dłużników alimentacyjnych.

Zmiany spowodują, iż otrzymają one narzędzie odzyskiwania należności również z tytułu gospodarowania zasobami komunalnymi, do których zaliczają się podatki od nieruchomości, usługi wodociągowe i kanalizacyjne, gospodarowanie odpadami i utrzymanie czystości, usługi transportu zbiorowego, utrzymanie dróg oraz zieleni publicznej.

- Poczucie bezkarności osób, które nie wywiązują się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego stanowi obecnie bardzo poważny problem społeczny. Mamy nadzieję, że nowe przepisy wejdą niedługo w życie i będziemy mogli odzyskiwać również należności powstałe z tytułu opłat lokalnych - podsumowuje Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.

InfoMonitor/IN

Zobacz także: Alimenty.wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...