Sprawozdanie pełnomocnika rządu ds. euro

Powołanie struktury organizacyjnej, która przygotuje Polskę do wprowadzenia euro, opracowanie dokumentów dotyczących polskiej drogi do euro oraz uruchomienie serwisu www.euro.mf.gov.pl – to niektóre z działań zrealizowanych przez pełnomocnika w ostatnim półroczu.

Ministerstwo Finansów podaje, że Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie pełnomocnika rządu ds. euro za okres od 1 kwietnia do 30 września 2009 roku.

W pierwszym pełnym półroczu swojej działalności powołany w styczniu ub.r. pełnomocnik (funkcję tę sprawuje podsekretarz stanu w MF Ludwik Kotecki) sfinalizował prace nad powołaniem międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. euro, której zadaniem jest przygotowanie Polski do przyjęcia wspólnej waluty europejskiej.

Rozporządzenie powołujące liczącą ponad 30 instytucji strukturę zostało przyjęte przez rząd 3 listopada, a weszło w życie 30 listopada 2009 roku. Jej prace zainaugurowało na początku grudnia posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro.

W kwietniu Rada Ministrów przyjęła dokument Uwarunkowania realizacji kolejnych etapów Mapy Drogowej przyjęcia euro przez Polskę, określające warunki bezpiecznego włączenia polskiej waluty do mechanizmu ERM II. W lipcu Biuro Pełnomocnika, działające w ramach Ministerstwa Finansów, opracowało projekt Ram Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, które zostaną poddane konsultacjom w ramach powołanej struktury organizacyjnej.

Od sierpnia, co miesiąc, Biuro Pełnomocnika publikuje Monitor konwergencji nominalnej, przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. W listopadzie 2009 roku ukazał się także pierwszy numer Monitora konwergencji cyklicznej, który będzie publikowany raz do roku. We wrześniu uruchomiono serwis www.euro.mf.gov.pl, zawierający aktualne informacje nt. euro oraz integracji Polski ze strefą euro. Są tam publikowane również inne opracowania i analizy ekonomiczne, m.in. w serii Euroopracowania oraz MF Working Papers.

W sierpniu Ludwik Kotecki odbył wizytę studyjną na Słowacji, podczas której spotkał się ze słowackim pełnomocnikiem i innymi członkami tamtejszej struktury organizacyjnej ds. euro.

Celem wizyty było zapoznanie się z doświadczeniami naszych południowych sąsiadów w zakresie praktycznych przygotowań do integracji ze strefą euro.

Ponadto, w okresie objętym sprawozdaniem, pracownicy Biura Pełnomocnika reprezentowali Polskę na spotkaniach międzynarodowego gremium DirCom, działającego pod auspicjami Komisji Europejskiej.

MF/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...