Około 10 mln euro pomocy państwowej na restrukturyzację Polfa

Na mocy przepisów UE w dziedzinie pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła pożyczkę w wysokości 40,5 mln PLN (ok. 10 mln EUR), jakiej Polska zamierza udzielić na restrukturyzację Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa – poinformował Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE).

Komisja uznała, że pomoc jest zgodna z wytycznymi wspólnotowymi w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji (zob. MEMO/04/172 ). W szczególności wzięła pod uwagę to, że kwota pomocy jest ograniczona do minimum niezbędnego do wdrożenia planu restrukturyzacji, że przewidziano środki wyrównawcze pozwalające uniknąć nadmiernego zakłócenia konkurencji oraz że plan restrukturyzacji zapewnia przywrócenie przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności.

Polfa jest dużym przedsiębiorstwem produkującym podstawowe wyroby farmaceutyczne z siedzibą w województwie mazowieckim, które jest obszarem o wyjątkowo niskim poziomie życia i wysokim bezrobociu. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w zakresie produkcji podstawowych wyrobów farmaceutycznych do stosowania u ludzi i leków weterynaryjnych. Posiada ono niewielki udział w polskim rynku i znikomy udział w rynku europejskim.

UKIE przypomina, że w dniu 11 sierpnia 2009 roku władze polskie zgłosiły Komisji plan przyznania pomocy ad hoc w wysokości 40,5 mln zł, aby umożliwić Polfie realizację pięcioletniego planu restrukturyzacji. Spółka otrzymała już pomoc na ratowanie w kwocie 20,5 mln zł, zatwierdzoną przez Komisję w dniu 23 grudnia 2008 roku (sprawa N509/2008).

Komisja uznała, że Polfa kwalifikowała się do otrzymania pomocy na restrukturyzację, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie otrzymała żadnej innej pomocy na ratowanie czy restrukturyzację. Komisja doszła do wniosku, że pomoc była zgodna z wytycznymi w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji z 2004 r. (zob. MEMO/04/172 ).

Kwota pomocy jest bowiem ograniczona do niezbędnego minimum, plan restrukturyzacji stwarza szansę przywrócenia przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności i przewiduje wystarczające środki wyrównawcze, mające zapobiec nadmiernemu zakłóceniu konkurencji.

W szczególności POLFA zobowiązała się do wycofania się z rynku leków weterynaryjnych oraz z rynku substancji aktywnych.

UKIE/IN 

Zobacz także: Kredyty.wieszjak.pl 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...