Polska chce pogłębić współpracę z fińskimi inwestorami

– Perspektywicznymi obszarami współpracy Polski i Finlandii może być m.in. energetyka odnawialna i związane z nią nowoczesne technologie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Polsko-Fińskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że Finlandia jest krajem, który w doskonały sposób potrafił zagospodarować innowacyjność i pomysłowość we współczesnej ekonomii.

– Fińskie firmy słyną ze stosowania nowoczesnych technologii. Dlatego cieszą mnie kolejne inwestycje Nokii, czy budowa elektrociepłowni firmy Fortum pod Wrocławiem – podkreślił wiceszef polskiego rządu. Dodał, że w Polsce działa obecnie 200 fińskich firm, m.in. w sektorze papierniczym i przetwórstwa surowców mineralnych.

Wicepremier Pawlak ocenił również polsko-fińską wymianę handlową.

– Obroty obu krajów były w ubiegłym roku na poziomie około 2 mld euro, ale potencjał jest znacznie większy – stwierdził wicepremier Pawlak. Wskazał także na korzyści płynące z bliskiego sąsiedztwa w regionie Morza Bałtyckiego.

– Należy zwiększyć współpracę bałtycką w zakresie rozwoju turystyki, energetyki i ekologii – powiedział wicepremier Pawlak.

Z kolei Pavoo Väyrynen, minister handlu zagranicznego i rozwoju Finlandii odniósł się do silnej pozycji Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Stabilna i pewna sytuacja gospodarcza waszego kraju to ogromna przewaga konkurencyjna i sygnał dla inwestorów do podjęcia tu działalności – zauważył minister.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że w spotkaniu przedstawicieli rządu uczestniczyły także największe fińskie firmy, zainteresowane działalnością w Polsce. Chęć udziału w prywatyzacji i modernizacji polskiej energetyki wyraziły m.in. Fortum oraz Sirius Engineers Ltd. Z kolei bank Nordea, powołując się na swoje doświadczenie, okazał zainteresowanie finansowaniem projektów infrastrukturalnych, w tym energetyki jądrowej.

Ponadto przedstawiciel firmy Patria poinformował o finalizacji rozmów w sprawie aneksu do umowy offsetowej związanej z kontraktem na kołowe transportery opancerzone Rosomak. Umowa ta przewiduje transfer nowych technologii do Polski.

MG/IN

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...