Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

zboże / ShutterStock

Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Kryzys zbożowy 

Robert Telus został zapytany, jak ocenia blisko dwa miesiące urzędowania na stanowisku ministra rolnictwa. Wskazał, że kwestia uregulowania sytuacji na rynku zboża jest najważniejszą misją, jaka została mu powierzona. "Są tu dobre informacje, bo jeśli chodzi o zboże od rolników, to już ponad 50 proc. nadwyżki zostało od rolników skupione, (...) a jeśli chodzi o eksport z Polski, także nie ma zatoru" - powiedział.

"Jedyny zator jest w małych polskich firmach, które skupiły mokrą kukurydzę od polskiego rolnika i nie sprzedają jej, bo po wysuszeniu jej cena jest równa lub niższa niż mokrej kukurydzy" - przekazał szef MRiRW. "Pracujemy nad tym, by ten problem rozwiązać. Stąd kredyt dla firm skupujących z oprocentowaniem 2 proc., gdzie resztę dopłaca państwo, by pomóc tym firmom utrzymać płynność finansową" - wyjaśnił.

Monitorowanie zmian na rynku 

Dopytywany, na czym oparte są dane dotyczące skupu i eksportu, polityk wskazał, że przeprowadzane są sondaże telefoniczne wśród rolników. "ARiMR dzwoni do rolników w całej Polsce i na tym te dane opiera. To robi się na zasadzie szacunków, na zasadzie sondaży. To nie są twarde dane, ale dają nam pewną orientację. Wiemy, że rolnicy cały czas sprzedają zboże, widzimy, jaki jest wskaźnik sprzedaży chociażby w spółce Elewarr. To daje nam orientację, co się dzieje w całej Polsce" - wskazał Telus.

Zaznaczył, że na podstawie analizy wskaźników skupu 15 maja podjęta została decyzja o podwyższeniu z 2200 zł/ha do 3025 zł/ha stawki pomocy do pszenicy sprzedanej od 15 do 30 czerwca br. "Po podniesieniu dopłaty sprzedaż mocno wzrosła. Sytuacja jest już opanowana" - ocenił.

Ceny zboża spadają 

Jak zauważył, to nie dopłaty rządowe wpływają na spadek ceny zboża. "Cena spadła nie dlatego, że dajemy dopłaty, tylko spada w całej Europie. To giełda MATIF dyktuje ceny. To my podążamy za MATIF, a nie MATIF za nami" - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zachęcił także rolników do wykorzystania okresu obowiązywania dopłat. "Jest jeszcze cały czerwiec na sprzedaż zboża. Jeśli ktoś nie sprzeda do (końca) czerwca, już tej dopłaty nie będzie" - podkreślił Robert Telus.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych
28 maja 2024

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji
27 maja 2024

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
24 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia
24 maja 2024

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?
23 maja 2024

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0
23 maja 2024

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy
22 maja 2024

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat
22 maja 2024

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”
22 maja 2024

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...