Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

Tanie chwyty hakerów działają / Shutterstock

Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

Wiadomość o obciążeniu konta paypal

Potencjalna ofiara otrzymuje wiadomość z załącznikiem w formacie PDF o obciążeniu jej konta Paypal, który jest oczywiście fałszywy. Co ciekawe - wiadomość zawiera również opcję kontaktu: numer telefonu w USA. Dzwoniąc pod ten numer, usłyszymy, że telefon odbiera sympatyczny „konsultant”, który nawet mówi w naszym języku. Wyjaśnia, że dzwoniący musi najpierw wprowadzić własne dane logowania do PayPal, w tym hasło, aby można było cofnąć niezasadnie naliczoną płatność.

Phishing przy użyciu InDesign

Drugi przykład dotyczy oszukańczego użycia stron programu InDesign. Korzyść dla cyberprzestępców: witryny można hostować bezpośrednio w Adobe i szybko tworzyć linki skrótów dostępu. Hakerzy wysyłają w ten sposób e-maile z autentycznej strony Adobe do swoich ofiar. Każdy, kto przyjrzy się dokładniej wiadomości, z pewnością będzie zdumiony „oświadczeniem o ochronie prywatności Microsoftu”. Ale jeśli ofiara da się nabrać i kliknie link podany w takiej wiadomości e-mail trafi od razu na stronę phishingową. Odbiorcom bardzo trudno jest rozpoznać pułapkę, ponieważ jest to prawdziwa strona Adobe. Problem: takiego działania nie da się zablokować bez zablokowania całego programu InDesign.

Hakowanie z rzekomej witryny Microsoft

„Wiadomość od Microsoftu” o wygasłym haśle to jeden z klasycznych przykładów phishingu. W aktualnie stosowanej metodzie, e-mail phishingowy z linkiem do zresetowania hasła na pierwszy rzut oka wygląda wiarygodnie, ponieważ adres w linku po najechaniu myszką pokazuje początkowe oznaczenie domeny gdata.pl. Ale potem pojawiają się litery i cyfry, które ujawniają faktycznego nadawcę, a mianowicie manxtrider.com: Niestety, nie każdy użytkownik weryfikuje link aż tak dokładnie. Ofiara patrzy tylko na człon gdata.de, klika w link i trafia na fałszywą stronę web. Następnie w dobrej wierze podaje swoje dane do logowania. 

Hakowanie przez wiadomość z oprogramowania systemowego 

Kolejny przykład klasycznego phishingu: wiadomość emailowa o „kończącej się pojemności dysku” z podanym linkiem – oczywiście fałszywym – do odblokowania większej pojemności pamięci na dysku. Hakerzy działają przy tym w sposób potęgujący napięcie, aby wymusić na ofierze szybkie, nieprzemyślane działanie. W tym przypadku cyberprzestępcy wykorzystują legalną usługę poczty elektronicznej o nazwie Contactmonkey. Jest to legalne oprogramowanie e-mail wykorzystywane przez wiele firm do wysyłania promocyjnych wiadomości e-mail. Jednak adres nadawcy jest bezpośrednio powiązany z innym adresem. Tutaj również użytkownicy muszą dokładniej przyjrzeć się wiadomości, aby rozpoznać oszustwo.

Załączony fałszywy plik PDF 

W tej metodzie do wiadomości e-mail jest dołączony dokument z rozszerzeniem oznaczonym jako .pdf. Jednak jest to oszustwo, ponieważ w rzeczywistości jest to plik .htm. Taka konwersja oznaczenia jest możliwa, ponieważ kolejność członów w sekwencji identyfikacji plików Windows można zmienić i np. przenieść określony człon do środka oznaczenia. W ten sposób format: nazwa_pliku_fdp.htm zmienia się na: nazwa_pliku_mth.pdf. Ktokolwiek otworzy plik, ląduje bezpośrednio w przeglądarce z przekierowaniem na stronę phishingową.

Autor: Manuel Beelen, Head of Security Operation

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...