Panele słoneczne: Jak znajdować i usuwać usterki?

Panele fotowoltaiczne

Wraz ze skokowym wzrostem liczby elektrowni solarnych, w ciągu najbliższych lat zwiększać będą się również wyzwania związane z ich konserwacją i naprawami.

Energia słoneczna liderem zielonej energii 

W Polsce energia słoneczna stanowi ponad 54 proc. wszystkich odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z szacunkami stowarzyszenia Solar Power Europe, polska energetyka słoneczna ma do roku 2026 urosnąć o 16,9 GW i osiągnąć moc 29,5 GW. 

Prognozowany rozwój fotowoltaiki w Polsce w latach 2022- 2026 wraz z szacowaną liczbą gospodarstw domowych, które zasilić można dzięki energii słonecznej.

Podobnie szybko energetyka solarna rozwija się w całej Unii Europejskiej. Według danych think tanku Ember, w ubiegłym roku elektrownie słoneczne w krajach wspólnoty zaczęły wytwarzać 41 GW dodatkowej energii i osiągnęły moc 209 GW. To 22% całkowitej produkcji energii w państwach członkowskich UE. Najszybszy wzrost odnotowały Holandia, Hiszpania, Niemcy, Francja i Polska.

Nowe elektrownie tworzone są często przez firmy i osoby, które wcześniej nie miały styczności z energetyką słoneczną i nie zdają sobie w pełni sprawy z faktu, że instalacje PV wymagają monitorowania i częstych konserwacji. Nawet występowanie drobnych defektów, takich jak np. hot-spoty wpływa na efektywność pracy elektrowni słonecznej. Dopiero gdy wszystkie elementy instalacji zachowują pełną sprawność, elektrownia wytwarza energię z maksymalną mocą.

Usterka paneli słonecznych obniża jakość 

Każda usterka, awaria czy przestój w działaniu farmy generuje bowiem wymierne straty dla jej właściciela. Przyczyną problemów mogą być uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, takie jak pęknięcie przedniej szyby czy folii PV. Moc farmy ograniczają też uszkodzenia ogniw i obwodów elektrycznych, a także błędy montażowe - np. umieszczenie paneli w zacienionych miejscach. Samo serwisowanie elektrowni również jest działaniem czasochłonnym i często wiąże się z koniecznością wyłączenia części instalacji z użytkowania. 

 Jak unikać lub minimalizować ryzyko problemów?

Rozwiązaniem jest automatyzacja procesów związanych z wczesnym wykrywaniem awarii. Przeglądy konserwacyjne można przyspieszyć dzięki inspekcjom termowizyjnym przeprowadzanym przy wykorzystaniu dronów. Bezzałogowe statki powietrzne potrafią w krótkim czasie wykonać serie zdjęć, precyzyjnie lokalizując defekty instalacji. 

Zebrany w ten sposób materiał fotograficzny to jednak połowa sukcesu. Zdjęcia muszą zostać następnie poddane analizie. Ręczna pochłania wiele godzin pracy inspektora. Alternatywą jest specjalistyczne oprogramowanie, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji, które może przetworzyć nawet kilkadziesiąt zdjęć w ciągu minuty i samodzielnie wygenerować raport, na podstawie którego będzie można przystąpić do ewentualnych napraw.

-  Wybierając program do inspekcji fotowoltaicznych trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty: techniczny i finansowy - mówi Jacek Pawełczyk, CEO firmy SENSE.

Aspekt finansowy jest szczególnie ważny w przypadku elektrowni, które dopiero rozpoczęły działalność i nie uzyskały jeszcze zwrotu z inwestycji. Każda zaoszczędzona złotówka może przyspieszyć moment, w którym farma zacznie na siebie zarabiać.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...