Znaczenie kopii zapasowych – bezpieczeństwo danych w firmie

Znaczenie kopii zapasowych

31 marca obchodzimy doroczny Światowy Dzień Backupu. Już po raz dwunasty. I choć eksperci od lat przypominają o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, wiele organizacji nadal ma problemy z przywróceniem danych w przypadku kryzysu – ataku ransomware, utraty danych spowodowanej ludzkim błędem czy w wyniku klęski żywiołowej.

Znaczenie kopii zapasowych 

Najnowsze badania pokazują, że w 2022 roku zaledwie 52% ofiar ataków ransomware przywróciło swoje dane za pomocą kopii zapasowych. Około jedna trzecia organizacji (34%) zapłaciła okup. Dla niektórych to był jedyny sposób na odzyskanie danych, ponieważ nie mieli odpowiednich kopii zapasowych lub cyberprzestępcy uzyskali do nich dostęp i usunęli pliki. 

- Dotarcie do kopii zapasowych danych, zablokowanie do nich dostępu lub całkowite ich usunięcie jest obecnie integralną częścią ataku ransomware. Jeśli firmowy plan tworzenia kopii zapasowych ma jakiekolwiek luki w zabezpieczeniach, atakujący znajdą je i wykorzystają – mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks.

Za co cyberprzestępcy są wdzięczni przedsiębiorcom? Złe strategie tworzenia kopii zapasowych

Jeśli firma nie wykonuje kopii zapasowych danych lub gdy robi to w sposób nieprawidłowy, to atakujący mają większą szansę na uzyskanie okupu od firmy. Co może sprawić, że backup nie zadziała?

- Szeroki dostęp do oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych. Im więcej osób w firmie (administratorów, pracowników) ma dostęp do takiego oprogramowania, tym większe ryzyko. Atakujący, którzy wykradną dane uwierzytelniające takich osób i dostaną się do zasobów organizacji, mogą też uzyskać dostęp do kopii zapasowych i możliwość manipulowania nimi.

- Systemy kopii zapasowych znajdujące się w firmowej infrastrukturze. Jeśli system kopii zapasowych znajduje się w ramach sieci korporacyjnej, intruzi mogą użyć zainfekowanego urządzenia, by dostać się do oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, a następnie ograniczyć do nich dostęp lub usunąć pliki.

- Zdalny dostęp do oprogramowania tworzącego kopie zapasowe. Jeśli wymagane jest połączenie między firmowymi serwerami a systemami do tworzenia kopii danych, by nimi zarządzać, cyberprzestępcy mają ułatwione zadanie. Gdy uzyskają dostęp do chronionych systemów, będą mieli także dostęp do kopii zapasowych danych. 

- Tworzenie kopii zapasowych w nieregularnych odstępach czasu lub z niewystarczającą częstotliwością. Nawet jeśli firma ma kopię zapasową danych, może w wyniku ataku wiele stracić, gdy proces tworzenia kopii zapasowych nie jest wykonywany wystraczająco często. 

- Niesprawdzone kopie zapasowe. Żadna firma nie będzie miała pewności, że proces tworzenia kopii i przywracania danych działa prawidłowo, dopóki go nie przetestuje.

- Zabezpieczenie oprogramowania i urządzeń do tworzenia kopii zapasowych ma kluczowe znaczenie. Solidna ochrona zminimalizuje ryzyko ataku i możliwość wymazania przez napastników danych z kopii zapasowych jeszcze przed atakiem. To częsta taktyka cyberprzestępców, aby uniemożliwić ofierze przywrócenie systemu po ataku – dodaje Mateusz Ossowski.

Czego nie lubią cyberprzestępcy? Dobra strategia tworzenia kopii zapasowych

Firma, która chce zbudować skuteczną, ukierunkowaną na bezpieczeństwo i ciągłość działania strategię tworzenia kopii zapasowych, powinna:

- Tworzyć kopie zapasowe wszystkiego, nie tylko danych biznesowych. Pełna kopia zapasowa systemu pozwoli na szybsze przywrócenie go do działania po incydencie.

- Unikać używania menedżera kopii zapasowych w środowiskach o otwartym dostępie. Znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania typu appliance, ponieważ są zamknięte i poddawane cyklicznemu hardeningowi przez producenta.

- Upewnić się, że na serwerze kopii zapasowych działa oprogramowanie zabezpieczające (najlepiej system EDR). 

- Rozważyć wdrożenie automatycznego harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Zapewni on regularne tworzenie kopii wszystkich danych. Dzięki temu w procesie przywracania danych firma straci minimalną ich ilość.

- Wdrożyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) i kontrolę dostępu opartą na rolach (RBAC). Dzięki temu zapewni się dostęp do kopii zapasowych tylko niewielkiej liczbie uprawnionych użytkowników. 

- Replikować kopie zapasowe poza siedzibą firmy. Najlepiej w zdalnej lokalizacji lub u dostawcy usług w chmurze, który zapewnia warstwę bezpieczeństwa pomiędzy lokalnym serwerem kopii zapasowych w siedzibie firmy a lokalizacją poza siedzibą firmy. 

- Zadbać o dodatkową replikację kopii zapasowych w chmurze. Najlepiej w oparciu o innego dostawcę chmurowego.

- Upewnić się, że wszystkie dane kopii zapasowych są zaszyfrowane.

- Stosować złoty standard w zakresie tworzenia kopii zapasowych 3:2:1 – twórz trzy niezależne kopie zapasowe, na co najmniej dwóch różnych rodzajach medium danych, z których jeden jest przechowywany w innej, niezależnej lokalizacji.

- Dobre intencje przedsiębiorców mogą zostać zniweczone przez błędy we wdrażaniu strategii bezpieczeństwa. Proces tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych należy dobrze przygotować, odpowiednio przeprowadzić i przetestować. Wciąż na każdą historię o zaatakowanej firmie, którą uratowała kopia danych przechowywana poza siedzibą firmy, przypada historia o cyberprzestępcach usuwających zarówno podstawową, jak i dodatkową kopię danych tylko dlatego, że mieli dostęp do zabezpieczeń. Z okazji Światowego Dnia Backupu warto sprawdzić, czy nasza strategia działania nie sprzyja atakującym – podsumowuje Mateusz Ossowski.

Źródło: Barracuda Networks

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...