Inwazja hakerów. Firmy testują systemy bezpieczeństwa

cyberwojna / rawpixel.com Aew / fot. materiały prasowe

9 na 10 dużych organizacji z Europy i Ameryki Północnej zwiększyło swoje budżety na bezpieczeństwo infrastruktury IT - wynika z raportu. Firmy muszą się bronić, bo działania cyberprzestępców przybrały rozmiary frontalnej ofensywy. 

Wojna ma różne oblicza 

“Wojna nie polega na tym, aby oczekiwać, iż wróg się nie zjawi, ale na tym, aby go odpowiednio przyjąć” - pisał chiński generał Sun Tze w “Sztuce Wojny”. Zasada ta pozostaje aktualna również w odniesieniu do cyberwojny. Badania Pentery pokazują, że 92 proc. firm  z obu stron Atlantyku zwiększyło wydatki na ochronę swoich sieci teleinformatycznych w ciągu ostatniego roku. Jak podaje Gartner, globalne wydatki na produkty i usługi związane z bezpieczeństwem informacji i zarządzaniem ryzykiem wzrosną w 2023 o 11,3 proc., osiągając wartość ponad 188,3 mld USD. 

Cyberprzestępcy destabilizują Zachód

- Niestabilna sytuacja geopolityczna napędza wyścig zbrojeń również w sieci. Państwa takie jak Rosja, Chiny czy Korea Północna opłacają cybergangi urządzające najazdy na infrastrukturę krytyczną, rządową i finansową w celu zaburzenia pokoju społecznego w krajach zachodnich, w tym także w Polsce. Cyberprzestępczości sprzyja też powszechna cyfryzacja, inflacja i kryzys ekonomiczny - mówi Krzysztof Wójtowicz z ICsec. I dodaje: 

- Państwa i operatorzy infrastruktury krytycznej, mając przeciwko sobie coraz bardziej zdeterminowanego i lepiej uzbrojonego przeciwnika, muszą być zawsze o krok przed hakerami. To ogromna odpowiedzialność, bo stawką są nie tylko dotkliwe straty finansowe, ale też, gdy mówimy o cyberataku na wodociągi czy elektrownie, również zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia. 

Raport pokazuje, że 88 proc. organizacji zostało zaatakowanych w 2022 roku. Średni koszt przywrócenia systemu po cyberuderzeniu to 5 mln dolarów. Z zagrożeniami mierzyć się muszą również polskie firmy - niedawno opublikowane badanie pokazuje, że co trzeci dostawca usług kluczowych (32 proc.) w 2022 roku poniósł szkodę w wyniku ataku hakerów. 

Z czym na hakerów? Symulowane ataki na własne systemy

Firmy nie chcą czekać, aż hakerzy złamią ich zabezpieczenia, dlatego weryfikują swoją odporność, przeprowadzając testy penetracyjne. To symulowane ataki na własne systemy czy aplikacje, realizowane w taki sam sposób jak robią to hakerzy, ale mające na celu wykrycie luk w zabezpieczeniach, umożliwiających docelowo hakerom wykradanie informacji, zablokowanie systemu, wymuszenie okupu czy też całkowite zniszczenie systemu klienta.

Na taki krok zdecydowało się 86 proc. zbadanych przedsiębiorstw. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. 45 proc. organizacji, które zdecydowały się na testy penetracyjne, stwierdziło, że zakłócają one pracę przedsiębiorstwa oraz stwarzają ryzyko dla stabilności działania aplikacji biznesowych oraz dostępności usług. Z tego powodu firmy ograniczają częstotliwości symulacji do minimum, skłaniając się ku dywersyfikacji działań. 

Wiedzieć co w sieci piszczy

Odpowiedzią na ofensywę hakerów jest strategia głębokiej obrony, w ramach której wiele rozwiązań bezpieczeństwa jest nakładanych warstwowo, aby jak najlepiej chronić krytyczne zasoby.

- Pamiętajmy, że maszyny w zakładzie przemysłowym komunikują się między sobą, a także z siecią zewnętrzną. Połączenie sieci OT i IT jest jak odsłonięta gardziel w zbroi - czuły punkt każdego systemu, w który uderzają hakerzy. Miarą dojrzałości systemu cyberzabezpieczeń jest więc to, czy wiemy co w sieci piszczy. Aby mieć taką wiedzę, należy monitorować w czasie rzeczywistym ruch sieciowy pod kątem wykrywania anomalii, wprowadzać uwierzytelnianie dostępu, a także izolować urządzenia, które komunikować się ze sobą nie muszą. Obiekt przemysłowy pozbawiony takich zastosowań w obecnych czasach nie tylko nie jest bezpieczny, ale stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego - wyjaśnia Krzysztof Wójtowicz.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...