Jak przygotować digitalizację działów HR?

HR

Nowelizacje przepisów regulujące pracę zdalną, które prawdopodobnie wejdą w życie 1 kwietnia br. obligują pracodawcę do zachowania ciągłości procesów kadrowych. W takim i w wielu innych przypadkach, wymagających komunikacji z działem HR narzędzia cyfrowe są niezbędne. Digitalizacja procesów HR staje się dzisiaj koniecznością.

Czy można zmienić dział HR w kierunku e-biznesu?

Dlatego obecnie pytaniem, na jakie należy szukać odpowiedzi jest: w jaki sposób przeprowadzić transformację cyfrową? 

Digitalizacja zmienia status na konieczność 

- Dzisiaj już wiemy, że digitalizacja jest koniecznością – mówi Katarzyna Jasniewicz, Product Managerka Teta HR w Unit4 Polska. – W marcu 2021 roku badania Instytutu Humanites ukazywały, że 78% średnich i dużych firm w Polsce jest w trakcie transformacji cyfrowej. Zauważamy, że w ostatnim czasie – mówimy o roku 2022 – zainteresowanie przedsiębiorców transformacją cyfrową znacząco wzrosło. Uważam więc, że w tym roku digitalizacja będzie jednym z wiodących trendów w branży HR – przekonuje Product Managerka. 

Pandemia zrewolucjonizowała zadania w ramach HR

Od wejścia w życie tzw. ustawy antycovidowej każdy pracodawca był zmuszony do dostosowania się do nowych warunków pracy – obsługa kadrowa w wielu przedsiębiorstwach weszła na inny – zdigitalizowany poziom. Było to konieczne, ponieważ procesy HR’owe musiały trwać, obowiązki względem pracowników oraz państwa musiały być dotrzymywane. 

W tym roku, 10 stycznia Sejm przyjął nowelizację przepisów Kodeksu pracy, które prawdopodobnie zaczną obowiązywać już za dwa miesiące. Tym samym ustawodawca uregulował kwestie pracy zdalnej na stałe, dlatego powrót do przeszłości nie będzie możliwy.

Cyfryzacja: szybko, skutecznie i z korzyścią dla firmy?

Organizacje, które chcą skalować swój biznes, rozwijać się budować przewagę konkurencyjną powinny obrać kierunek na digitalizację. Pomimo tego, że nakłady na cyfryzację rosną, wciąż jeszcze wiele firm nie decyduje się wejść na tę ścieżkę. 

Co jest hamulcem, wpływającym na decyzje o transformacji cyfrowej? 

Z wielu rozmów wynika, że najwięcej pytań dotyczy trzech obszarów: powodów, dla których warto zaimplementować rozwiązania cyfrowe, nakładu czasowego oraz kosztów. Stąd wniosek, że wątpliwości, które pojawiają się u decydentów wynikają przede wszystkim z braku szczegółowych informacji o przebiegu wdrożenia.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...