Atak na Ukrainę - na zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

Atak na Ukrainę - za zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji
Indeksy na giełdach w zachodniej Europie silnie spadają po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Załamanie widać na innych światowych rynkach. Rentowność 10-letnich UST spada. Drożeje japoński jen, a euro się osłabia. Ropa naftowa kosztuje najwięcej od 2014 r., gaz ziemny drożeje o ponad 40 proc., a złoto jest najdroższe od stycznia 2021 roku - informują maklerzy.

Rosja wypowiada wojnę Ukrainie

Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – informuje straż graniczna Ukrainy i MSW.

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".

"Sytuacja ewoluuje w kierunku najczarniejszego scenariusza, jaki mieliśmy na myśli" - mówi Monica Defend, szefowa globalnych badań w Amundi. "Prawdziwym przegranym pod względem gospodarczym będzie Europa" - ostrzega.

Jak zareagowały europejskie giełdy na atak Rosji na Ukrainę

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spadł o 3,2 proc. po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.

W czwartek w Europie mocno tanieją akcje banków - wskaźnik Stoxx 600 Banks traci 4,1 proc.

Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 10 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 5,7 proc. Commerzbank traci 5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 7,3 proc.

Erste Bank zalicza zniżkę o 12 proc. - najmocniejszą od 23 miesięcy.

Kryzys związany z Ukrainą jest "najnowszym" poważnym zmartwieniem dla inwestorów, którzy już od dłuższego czasu niepokoją się też o coraz bardziej jastrzębie działania banków centralnych i wpływ rosnącej inflacji na wzrost gospodarczy.

"Na rynkach giełdowych widać poważne uderzenie i wyceniana jest dalsza eskalacja militarna na Ukrainie. Wyprzedaż będzie więc trwała nadal" - mówi Norbert Frey, zarządzający portfelem w Fuest Fugger Privatbank.

"Spodziewamy się, że zmienność na rynkach wzrośnie w nadchodzących dniach i tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów silnych nerwów" - dodaje.

Reakcja rynków na atak Rosji na Ukrainę

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 115,04 za 1 USD. Euro jest po 1,1326 USD.

Rosyjski rubel osłabił się o 7,3 proc. po wznowieniu handlu na lokalnym rynku. Benchmarkowy indeks giełdowy MOEX zniżkował o ponad 13 proc., tracąc wcześniej rekordowe 28 proc. Moskiewska giełda wcześniej wstrzymała handel po tym, jak rosyjska waluta osłabiła się do najniższego poziomu od 2016 r.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,91 proc., niżej o 8 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 97,34 USD, wyżej o 5,72 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 102,74 USD za baryłkę, w górę o 6,14 proc.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.

Ceny energii w Niemczech - w dostawach na III - zwyżkowały o 31 proc.

"Pełniejszy obraz rynków paliw będzie zależał od tego, jak zareaguje teraz (na działania Rosji) Europa i Stany Zjednoczone" - mówi Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. rynków energii w ABN Amro Bank NV. "Czy Zachód nałoży sankcje na rosyjski sektor ropy i gazu, czy nie" - podkreśla.

"Gdyby Zachód zdecydował się odciąć Rosję od SWIFT (sieci używanej przez banki) płatności za dostawy rosyjskiego gazu i ropy stałyby się niemożliwe" - mówi z kolei Katja Jafimawa z Oxford Institute for Energy Studies. Dodaje, że byłoby to przyczyną wstrzymania dostaw ropy i gazu z "dramatycznymi konsekwencjami dla europejskich konsumentów z punktu widzenia fizycznej dostępności i cen".

Złoto jest wyceniane po 1.942,24 USD za uncję, wyżej o 1,8 proc.Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.35

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...