Global Recalls - informacje o produktach wycofanych z rynku

niebezpieczne produkty wycofane z rynku, Global Recalls
Informacje o niebezpiecznych produktach wycofanych z rynku na całym świecie dostępne są już w jednym portalu globalrecalls.oecd.org. 19 października w Brukseli odbyła się inauguracja nowego międzynarodowego portalu internetowego, dzięki któremu organy administracji z całego świata będą mogły wymieniać się informacjami o wycofanych z rynku produktach niebezpiecznych.

Portal „Global Recalls” to projekt, który opracowały wspólnie kraje UE i OECD, w tym USA, Australia i Kanada. Portal zaprezentowali dyrektor generalna Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej (SANCO) Paola Testori Coggi, zastępca sekretarza generalnego OECD Rintaro Tamaki oraz przewodnicząca amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumpcyjnych Inez Tenenbaum podczas obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bezpieczeństwa Produktów.

Konsumenci coraz częściej robią zakupy na rynkach światowych − zarówno w sieci, jak i w tradycyjnych sklepach. Dlatego chcą mieć pewność, że produkty niebezpieczne nie przejdą niezauważone przez system kontroli.

Jak sprawdzić, czy nosidełka bądź rowery wyprodukowane poza UE spełniają unijne i międzynarodowe normy bezpieczeństwa? Wystarczy zajrzeć do portalu „Global Recalls”.

Rocznie powinno do niego trafiać około 3 tys. powiadomień o wycofaniu produktu z rynku.

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Prawa konsumenta

Dzięki temu konsumenci, firmy i władze uzyskają dostęp do wyjątkowo dużej bazy danych dotyczących wycofanych produktów, którą regularnie uzupełniać będą organy unijne (za pośrednictwem europejskiego systemu wczesnego ostrzegania dotyczącego niebezpiecznych produktów nieżywnościowych RAPEX), amerykańskie, kanadyjskie i australijskie.

Portal zawiera informacje w formacie umożliwiającym wyszukiwanie danych, przez co powinien się przyczynić się do zapewnienia konsumentom na całym świecie wyższego poziomu ochrony, bardziej szczegółowych informacji oraz zwiększyć ich zaufanie do „globalnych” zakupów.

Dyrektor generalna SANCO Paola Testori Coggi, zastępca sekretarza generalnego OECD Rinarto Tamaki oraz przewodnicząca amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumpcyjnych Inez Tenenbaum wyrazili zadowolenie w związku z utworzeniem portalu „Global Recalls”, który będzie sprzyjał wymianie informacji i pozwoli skutecznie zapewniać konsumentom bezpieczeństwo na globalnym rynku.

Byli oni zgodni co do tego, że nowa baza danych pomoże organom regulacyjnym, konsumentom i przedsiębiorstwom w wyszukiwaniu informacji na temat wycofanych z rynku produktów konsumpcyjnych na całym świecie. Projekt „Global Recalls” jest doskonałym przykładem tego, jak wspólnym wysiłkiem można skuteczniej rozwiązywać kwestie związane z bezpieczeństwem produktów. Troje jego przedstawicieli zachęca firmy i konsumentów do regularnego odwiedzania portalu. Do uczestnictwa w projekcie zapraszają oni również inne kraje na świecie, tak aby nowy portal mógł objąć swoim zasięgiem jak największy rynek.

Więcej informacji o portalu „Global Recalls” na stronie: globalrecalls.oecd.org/

Źródło: Komisja Europejska

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...