Przedsiębiorcy mniej zapłacą za pozew w postępowaniu upominawczym

Prawo
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt założeń zmian w kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nowe przepisy mogą ułatwić funkcjonowanie małym firmom.

Jednym z efektów proponowanych zmian będzie odciążenie pracy sądów związanych ze zwrotem ¾ opłaty po uprawomocnieniu się orzeczenia w postępowaniu upominawczym. Ponadto spowodują obniżenie kosztów ponoszonych przez Skarb Państwa w związku z mechanizmem zwrotu tych opłat. Dotychczas Skarb Państwa musiał dopłacać do takiego postępowania.

Dziś - jeżeli uprawomocnił się nakaz zapłaty - sąd z urzędu zwraca ¾ opłaty od pozwu w postępowaniu upominawczym (a tak dzieje się w 98% spraw). Sądy obarczone są biurokratycznymi obowiązkami, a Skarb Państwa kosztami związanymi z przekazami pocztowymi, korespondencją i wynagrodzeniami pracowników zajmujących się zwrotem kosztów. Projektowana zmiana polegałaby na tym, iż powód w postępowaniu upominawczym uiszczałby ¼ opłaty stosunkowej (podobnie jak w postępowaniu nakazowym). Brakujące ¾ opłaty dopłacałby zaś w przypadku, gdy pozwany prawidłowo wniósłby sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, lub w przypadku uchylenia nakazu zapłaty z urzędu.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

Ta zmiana jest jedną z wielu proponowanych. Inny pomysł stanowią m.in. likwidacja znaków opłaty sądowej (funkcjonowałyby one do wyczerpania zapasów, nie później jednak niż do 31 grudnia 2014 r.) oraz usprawnienie systemu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych, w tym w formie bezgotówkowej, co będzie możliwe dzięki Platformie Elektronicznych Płatności. Ma ona stać się głównym narzędziem do dokonywania opłat sądowych w sprawach cywilnych. Elektronizacja formy płatności usprawni możliwości ich uiszczania oraz zmniejszy biurokrację. Z kolei likwidacja znaków opłaty sądowej przyniesie duże oszczędności dla Skarbu Państwa, związane z wyeliminowaniem konieczności drukowania znaków opłaty sądowej i ich dystrybucji.

– Wspomniane zmiany mogą się przyczynić do zniesienia zbędnych formalności pozostających dotychczas w obowiązkach sądu. Usprawnią system wnoszenia opłat, a także, poprzez wyeliminowanie niektórych obowiązków pracowników, przyczynią się do zwiększenia wydajności pracy w sądach, co spowoduje przyspieszenie prac wymiaru sprawiedliwości – mówią eksperci Pracodawców RP.

Projekt zmian 6 czerwca 2012 r. trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Źródło: Pracodawcy RP

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...