Twoja pierwsza praca z EURES-em

zatrudnienie młodych ludzi, projekt pilotażowy Komisji Europejskiej „Twoja pierwsza praca z EURES-em”
21 maja 2012 r. wystartował projekt pilotażowy Komisji Europejskiej „Twoja pierwsza praca z EURES-em”. Program ten ma na celu pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy w innym państwie UE – na początek ma doprowadzić do zatrudnienia 5 000 osób. Cztery wstępnie wybrane służby zatrudnienia z Niemiec, Hiszpanii, Danii i Włochy będą pomagać młodym osobom w poszukiwaniu pracy w państwach członkowskich innych niż ich własne państwa.

Kto może ubiegać się o pomoc w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”

Osoby poszukujące pracy:

- w wieku od 18 do 30 lat

- będące obywatelami jednego z krajów UE

- które legalnie zamieszkują na obszarze UE.

Pracodawcy:

- firmy założone zgodnie z prawem w jednym z krajów UE

- firmy poszukujące pracowników o konkretnym profilu, których nie mogą znaleźć w kraju

- firmy oferujące umowy na okres co najmniej 6 miesięcy oraz warunki płacowe zgodne z krajowymi przepisami kodeksu pracy.

Jakiego rodzaju pomoc można uzyskać w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”

Poszukujący pracy

- Usługi pośrednictwa pracy

- Środki na pokrycie kosztów wyjazdu na rozmowę kwalifikacyjną i/lubprzeprowadzki za granicę w celu podjęcia pracy.

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Pracodawcy

- Pomoc w prowadzeniu naboru

- Małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające do 250 pracowników) mogą ubiegać się o pokrycie części kosztów szkolenia nowych pracowników oraz na dofinansowanie działań związanych z ich adaptacją w nowym kraju.

Jak się zgłosić

Trzeba skontaktować się ze służbami zatrudnienia, które w danym kraju zajmują się realizacją programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”.

W przypadku gdy dany kraj nie oferuje tej usługi, można skontaktować się ze służbami zatrudnienia w innym kraju Unii.

Więcej informacji – Twoja pierwsza praca z EURES-em – przewodnik


Realizacja pakietu na rzecz zatrudnienia

Zgodnie z zapowiedzią zawartą w pakiecie Komisji na rzecz zatrudnienia z kwietnia 2012 r., Komisja zamierza usprawnić EURES w celu zapewnienia większej przejrzystości na europejskim rynku pracy oraz skierowania osób poszukujących pracy i zmieniających ją tam, gdzie są miejsca pracy. Projekt „Twoja pierwsza praca z EURES-em”będzie również ułatwiać i zapewniać dostęp w czasie rzeczywistym do wolnych miejsc pracy oferowanych w UE oraz przedstawiać pracodawcom grupy kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach.

W programie „Pierwsza praca z EURES-em” cztery wstępnie wybrane służby zatrudnienia z Niemiec, Hiszpanii, Danii i Włochy będą pomagać młodym osobom w poszukiwaniu pracy w państwach członkowskich innych niż ich własne państwa.

W ramach tego programu młodzi obywatele UE w wieku 18-30 lat otrzymają informacje i pomoc w rekrutacji, jak również możliwość finansowego wsparcia dla ich kandydatur lub szkoleń. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), tj. firmy zatrudniające do 250 pracowników, mogą złożyć wniosek o wsparcie finansowe na pokrycie części kosztów szkolenia nowo przyjętych pracowników oraz na dofinansowanie działań związanych z ich adaptacją w nowym kraju.

Opublikowane w dniu dzisiejszym - Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy i Europejski Biuletyn Mobilności Zawodowej - również przyczyniają się do dopasowywania poszukiwanych profili pracowników i osób poszukujących pracy za granicą.

Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy oferuje kompleksowy przegląd najnowszych zmian na europejskim rynku pracy i prezentuje tendencje w zakresie zapotrzebowania na siłę roboczą.

Monitor wskazuje, że wyższe kwalifikacje są nadal istotnym czynnikiem wpływającym na możliwości zatrudnienia, podczas gdy zwiększa się liczba państw, które odnotowują spadek liczby wolnych miejsc pracy.

Biuletyn Mobilności Zawodowej zawiera analizę wolnych miejsc pracy ogłoszonych na portalu zatrudnienia EURES i wskazuje, gdzie istnieją najlepsze możliwości zatrudnienia. Według danych tego biuletynu stanowiska pracy, na które występuje największy popyt w UE, to handlowcy, specjaliści w dziedzinie finansów i pracownicy w gospodarstwach domowych i restauracjach.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Ponad 5,5 mln młodych Europejczyków poszukuje obecnie pracy.

Strona internetowa „Twoja pierwsza praca z EURES-em” jest dostępna na portalu Europa na stronie: http://ec.europa.eu/social/home.jsp?langId=pl. Zawiera ona dane kontaktowe służb zatrudnienia „Twoja pierwsza praca z EURES-em” oraz warunki udziału. Przewodnik, ulotka informacyjna i nagranie wideo są również dostępne na stronie internetowej wraz ze szczegółowymi informacjami na temat tej nowej inicjatywy UE.

Dane wykorzystane w Europejskim Monitorze Wolnych Stanowisk Pracy pochodzą z wielu różnych źródeł: publicznych służb zatrudnienia, agencji pracy tymczasowej, usług online, urzędu statystycznego UE, statystyk w zakresie wolnych miejsc pracy (badanie aktywności ekonomicznej ludności), krajowych urzędów statystycznych i innych odpowiednich badań.

Kwartalnik Europejski Biuletyn Mobilności Zawodowej, podobnie jak Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy, jest częścią pakietu na rzecz zatrudnieniaKomisji Europejskiej skierowanego przede wszystkim do osób poszukujących pracy poza granicami ich macierzystego regionu/państwa oraz do doradców EURES w celu udzielenia im pomocy.

Dodatkowe informacje

Zobacz również dokument MEMO/12/363

Twoja pierwsza praca z EURES-em

EURES

Mobilna młodzież

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży”

Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy

Źródło: Komisja Europejska

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...