System RAPEX – bariera dla niebezpiecznych produktów

niebezpiecznym produktom STOP
Zasadniczym celem funkcjonowania systemu RAPEX jest szybka wymiana informacji między państwami członkowskimi UE i Komisją Europejską o produktach nieżywnościowych stwarzających zagrożenie. Ze sprawozdania z działalności RAPEX w 2011 r. wynika, że w zeszłym roku z rynku UE wycofano ponad 1800 niebezpiecznych produktów, czyli 20 proc. mniej niż w 2010 r.

Spadek ten był prawdopodobnie wynikiem cięć budżetowych spowodowanych kryzysem gospodarczym, które ograniczają zdolność krajowych organów regulacyjnych do przeprowadzania kontroli.

Kontrolowano zatem głównie produkty stanowiące najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów. Dzięki skuteczniejszym wytycznym RAPEX udało się przyspieszyć proces wykrywania i usuwania produktów niebezpiecznych.

Najwięcej powiadomień w systemie RAPEX odnosiło się do odzieży i tekstyliów (27%); na kolejnych miejscach plasowały się zabawki (21%), pojazdy silnikowe (11%), urządzenia elektryczne (8%) i kosmetyki (7%).

65% niebezpiecznych łóżek opalających

Krajowe organy regulacyjne zintensyfikowały również przeprowadzanie skoordynowanych kontroli dotyczących określonych produktów. Wykazały one alarmującą liczbę przypadków naruszenia bezpieczeństwa.

Okazało się, że 35% zabawek dla dzieci w wieku poniżej 3 lat nie spełnia unijnych norm bezpieczeństwa.

Wykryto również, że 65% łóżek opalających emituje wyższe poziomy promieniowania UV niż te ustalone przez UE i tym samym stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia.

Obecnie w 19 krajach UE przeprowadzane są wyrywkowe kontrole dotyczące artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci, fajerwerków, kosiarek oraz ładowarek baterii.

Wykorzystanie dostępnego online systemu wczesnego ostrzegania dla przedsiębiorstw wzrosło o 62% w zeszłym roku – za jego pośrednictwem dokonano 133 powiadomień o niebezpiecznych produktach.

RAPEX coraz lepszy

System RAPEX funkcjonuje sprawniej również dzięki wzmocnieniu przepisów w dziedzinie bezpieczeństwa zabawek, które weszły w życie w zeszłym roku. Producenci mają obecnie obowiązek przeprowadzenia oceny bezpieczeństwa wszelkich nowych zabawek, które mają zostać wprowadzone na rynek.

UE będzie w dalszym ciągu blisko współpracować z Chinami na rzecz zmniejszenia wysokiej liczby niebezpiecznych produktów pochodzących z tego kraju (odsetek powiadomień w systemie RAPEX dotyczących Chin spadł z 58 proc. w 2010 r. do 54 proc. w 2011 r.).

Jeszcze w tym roku Komisja planuje zaproponować środki w celu dalszego wzmocnienia przepisów UE na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa produktów oraz wyeliminowania nowo powstałych zagrożeń.

W systemie RAPEX uczestniczą wszystkie kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Obejmuje on większość produktów konsumenckich z wyjątkiem żywności i pasz zwierzęcych, produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych, które są objęte innymi systemami szybkiego alarmowania, podobnymi do systemu RAPEX.

System RAPEX utworzono dla zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów na obszarze Jednolitego Rynku Unii Europejskiej. Podstawą prawną jego funkcjonowania jest Dyrektywa 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.

Głównym i bezpośrednim celem funkcjonowania systemu jest zapewnienie szybkiej wymiany informacji między państwami członkowskimi i Komisją Europejską na temat produktów stwarzających zagrożenie oraz środków podjętych w danym kraju, by wykluczyć lub ograniczyć ich wprowadzanie na rynek, a także ewentualnie użytkowanie.

RAPEX obejmuje wszystkie produkty nieżywnościowe przeznaczone dla konsumentów oraz takie, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być przez nich użyte. Rejestr nie zawiera informacji na temat środków farmaceutycznych, wyrobów medycznych, pasz ani żywności – ta ostatnia grupa posiada własny system (RASFF). Konsumenci mogą się zapoznać z informacjami znajdującymi się w systemie RAPEX na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Notyfikacje RAPEX

Adresy narodowych punktów kontaktowych

Źródło: Komisja Europejska, UOKiK

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...