Ustawa refundacyjna - refundacja leków do korekty

Ustawa refundacyjna - refundacja leków do korekty / fot. Fotolia
Przedstawiciele organizacji zrzeszających lekarzy spotkali się z rządem. Trzygodzinna rozmowa toczyła się wokół zasad refundacji leków. Premier Donald Tusk zapowiedział, że istota ustawy refundacyjnej jest nie do ruszenia, ale że zasady refundacji mogą być poddane korekcie.

- Jest dla nas bardzo ważne utrzymanie w mocy ustawy, ponieważ udało się zbudować system negocjowania niskich cen, co jest korzyścią bezpośrednią dla pacjenta, a także ograniczania marży i  ustalenie poziomu cen regulowanych tak, aby leki refundowane nie były przedmiotem zwykłej rynkowej gry - mówił szef rządu po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, grupy Konsylium24 oraz Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jednym z celów wprowadzonej przez rząd w 2010 roku i obowiązującej od stycznia tego roku ustawy refundacyjnej jest ograniczenie nadużyć finansowych przy refundacji leków. - Naszym celem jest to, aby polski pacjent i podatnik, mówiąc wprost, nie był wykorzystywany finansowo, przede wszystkim przez koncerny farmaceutyczne. Chcieliśmy też skutecznie ograniczyć nadużycia, których autorami bywają, na szczęście rzadko - to dotyczy bardzo wąskiej grupy - ale bywają także lekarze czy aptekarze - podkreślał premier.

Donald Tusk uznał, że "protest pieczątkowy" lekarzy, którzy nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę "Refundacja leku do decyzji NFZ" jest nie do zaakceptowania głównie ze względu na bezpieczeństwo i interes pacjentów. - Rozumiejąc motywy i szanując partnerów społecznych w tym dialogu, nie mogę uznać tej formy protestu za dialog. Nie może być tak, że ustawa, która nie odpowiada jakiejś grupie zawodowej czy społecznej jest łamana czy omijana z tego tytułu, że nie odpowiada komfortowi, interesom czy poglądom danej grupy zawodowej - podkreślił szef rządu. 

Polecamy: Recepta z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" jest ważna i uprawnia do refundacji

Premier zapowiedział szukanie lepszych rozwiązań tam, gdzie uciążliwość nowych przepisów ogranicza wygodę pracy lekarzy. - Nowe zmiany w zapisach mogą być efektem wspólnie zaakceptowanej, mądrej korekty, a nie grą sił - mówił. Donald Tusk zapewnił również, że do czasu opracowania informatycznego wykazu osób ubezpieczonych możliwe jest zawieszenie mechanizmu odpowiedzialności lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Wdrożenie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych jest zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szef rządu zapowiedział również, że możliwa jest zmiana przepisów nakładających na lekarzy obowiązek określania stopnia refundacji. W grupie leków, które są refundowane tylko na jednym poziomie, premier zgodził się z postulatem lekarzy, że nie jest potrzebne określenie poziomu ich refundacji. W przypadku leków mających kilka poziomów finansowania opis poziomu refundacji będzie konieczny. Donald Tusk dodał, że wprowadzenie zmian dotyczących określania stopnia refundacji jest możliwe za pomocą rozporządzenia.

Szczegóły rozwiązań przedstawione zostaną przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który spotkał się z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Źródło: KPRM

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...