Co dalej ze strefą euro?

Redakcja
rozwiń więcej
kryzys zadłużeniowy strefy euro
Dwudniowy szczyt Rady Europejskiej zakończył się porozumieniem ws. nowego paktu fiskalnego wzmacniającego strefę euro.

Na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli zdecydowano, że nowe zasady dyscypliny finansów publicznych mają być wdrożone umową międzyrządową przez 17 państw strefy euro oraz sześć innych, w tym Polskę. Trzy kolejne kraje mają skonsultować przystąpienie do nowego paktu fiskalnego z parlamentami narodowymi.

Pakt zakłada wprowadzenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych. Będą automatyczne sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej (chodzi o kraje przekraczające limity deficytu i długu publicznego). Wszystkie kraje zobowiążą się też do wpisania do swoich konstytucji zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów.

Państwa członkowskie będą również musiały przedstawiać wstępne projekty budżetów Komisji Europejskiej. - Chcemy, aby te zapisy stały się zestawem zasad, którymi będą się kierować wszystkie kraje UE - podkreślił premier Donald Tusk. Ma to zapobiec w przyszłości powtórce kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje eurolandu.

Do umowy nie przystąpi Wielka Brytania. Mamy w Europie wspólną walutę, ale Wielka Brytania jest i pozostanie poza tą strefą. Cieszę się, że nie mamy euro i nigdy nie przystąpimy do strefy, nie poświęcimy naszej suwerenności - powiedział brytyjski premier David Cameron.

Expose premiera Tuska 2011 - zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznych

  

Wśród państw spoza strefy euro, deklarujących udział w pakcie fiskalnym, są Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania. Węgry, Szwecja i Czechy przystąpienie do paktu mają skonsultować z parlamentami narodowymi, stąd możliwe, że sygnatariuszami porozumienia będzie 26 państw Unii Europejskiej. Herman Van Rompuy ocenił, że ratyfikacja nowego mechanizmu powinna nastąpić do połowy 2012 roku.

Państwa strefy euro oraz inne kraje UE zdecydowały o wzmocnieniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) kwotą do 200 mld euro, by ten wspierał zadłużone gospodarki eurolandu. - Uzgodniliśmy natychmiastowe działania dla przezwyciężenia naszych trudności. Zwiększamy nasze finansowe środki, by odpowiedzieć na kryzys, przed którym stoimy. Strefa euro i inne państwa członkowskie będą dążyły do uwolnienia dodatkowych środków do 200 mld euro dla MFW w lipcu 2012 roku - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Wzmocnienie MFW może nastąpić w drodze pożyczek banków centralnych krajów unijnych. Takiej pomocy ze strony NBP nie wykluczył minister finansów Jacek Rostowski.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...