Cięcia metodą polskich firm

Cięcia metodą polskich firm
51% europejskich i 90% polskich firm jako swój główny cel określa redukcję kosztów. Jednocześnie krajowe przedsiębiorstwa ignorują zarządzanie ryzykiem - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej KPMG.

Pozycja Europy będzie malała

Badanie pokazuje, że większość dyrektorów finansowych z Europy i bliskiego Wschodu zgadza się, że Europa obecnie osiągnęła szczyt  gospodarczej i politycznej potęgi i jej pozycja na świecie w najbliższych latach będzie spadać. Obecnie bowiem rynki wschodzące mają lepsze perspektywy wzrostu. Ale porównywalny spadek potęgi Europy nie musi wcale oznaczać jej obiektywnej porażki.

„Globalny wzrost nie jest grą, w której zysk jednego oznacza stratę innego- uważa Jeremy Kay z KPMG - Tak naprawdę, silny wzrost w gospodarkach wschodzących powinien wspomóc rozwój Europy”

Kryzys w strefie euro

Obecnie zgodnie twierdzi się, że pozostanie krajów w strefie euro będzie wymagać podjęcia przez nie programów oszczędnościowych, mających na celu uzdrowienie finansów publicznych oraz przywrócenie gospodarkom konkurencyjności. Nie jest przy tym rozwiązaniem porzucenie euro- miało by to bowiem zbyt duże skutki dla innych krajów posiadających wspólną walutę. Należy się w związku z tym spodziewać kar za podejmowanie takich działań. Niemal dwie trzecie badanych twierdzi jednak, że wspólna waluta europejska przetrwa i pozostanie na rynkach przez najbliższe lata.

Priorytety firm w obliczu kryzysu

Najczęściej wymienianym w obliczu kryzysu celem jest „optymalizacja działalności operacyjnej w redukcji kosztów” (51% badanych z Europy i aż 90% z Polski). Na drugim miejscu wymienia się „usprawnienia w obszarze zarządzania gotówką i kapitałem obrotowym” (42% wskazań ogółem i 60% z Polski). Jedynym obszarem w którym odpowiedzi respondentów z Polski odbiegały zasadniczo od ogółu było „zarządzanie ryzykiem w organizacji” (30% wskazań ogółem i jedynie 9% z Polski). „Może to świadczyć niedocenianiu roli zarządzania ryzykiem w polskich firmach.” dodaje Tomasz Grunwald, partner w firmie KPMG w Polsce.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego
rozwiń więcej
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...