Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Liderem wzrostów na amerykańskich giełdach został Nasdaq, chociaż skala jego zwyżek nie była powalająca.
Byki poradziły już sobie z nerwami i ruchami korekcyjnymi, przypuszczając odważny atak. Ponownie na horyzoncie pojawiły się rekordowo wysokie poziomy indeksów. Powodów do optymizmu nie brakuje, ale biorąc pod uwagę majową tradycję, możemy obawiać się powstania formacji podwójnego szczytu.

Było do przewidzenia to, że byki będą starały się zatrzeć złe wrażenie po poniedziałkowym spadku, jednak zaskakująca mogła być skala środowych zwyżek. Dotyczyło to przede wszystkim głównych parkietów europejskich, z Frankfurtem rosnącym chwilami o 3 proc. bez wyraźnej przyczyny, nie licząc dobrych nastrojów i chęci odreagowania. Takie reakcje są typowe dla rynków mniej dojrzałych i mniej płynnych. A te akurat wczoraj lekko przysypiały. DAX wyszedł jednym ruchem ponad niedawne szczyty i robi wrażenie, jakby nie miał zamiaru na tym poprzestawać. Gdyby nie majowa, niekorzystna dla byków tradycja, można by przypuszczać, że wkrótce porwie się na szczyt całej, ponad dwuletniej hossy. Brakuje mu do tego zaledwie 2,4 proc.

Wall Street także radziła sobie bardzo dobrze, ale o euforii trudno mówić, nawet w przypadku ponad 2 proc. wzrostu Nasdaq. Amerykanie mieli powody do radości. Dostarczyła ich większość spółek, ogłaszających wyniki finansowe. Liderem zwyżek był Nasdaq, prym wiodły spółki technologiczne. Chłód, z jakim inwestorzy przyjmowali wcześniejsze, również dobre wyniki kwartalne, teraz zmienił się w entuzjazm. Powinien on utrzymać się także dziś. Po środowej sesji Apple pochwaliła się zyskiem dwukrotnie wyższym niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, przy podobnej dynamice przychodów. Pozostałe spółki nie osiągnęły aż tak spektakularnych rezultatów, ale podały wyniki lepsze niż się spodziewano. Dziś czeka nas wysyp raportów, do którego przyczynią się między innymi: General Electric, DuPont, McDonald's, Morgan Stanley, Philip Morris, Verizon czy Xerox.

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

Po wczorajszej zwyżce o 1,5 proc., Dow Jones znalazł się na poziomie najwyższym od prawie trzech lat. S&P500 jeszcze do takiego rekordu trochę brakuje, ale środowe wyjście powyżej poziomu 1330 punktów daje szansę na atak. Szczyt znajduje się zaledwie 14 punktów wyżej. O ile jednak dotarcie do niego może nie być trudne, to schody zaczną się później. Jeśli bykom nie starczy sił, by pójść wyżej, a maj potwierdzi swoją złą sławę, na wykresie powstanie formacja podwójnego szczytu. Wówczas mogłaby czekać nas powtórka scenariusza z wiosny 2010 r., gdy od końca kwietnia do początku czerwca S&P500 stracił ponad 15 proc.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dziś na giełdach azjatyckich w dalszym ciągu przeważały wzrosty, ale ich skala była mniejsza niż w środę. Nadal bardzo dobrze radził sobie indeks na Tajwanie, zyskujący ponad 1,5 proc. Nikkei zwiększył swoją wartość o prawie 1 proc. W Szanghaju na godzinę przed końcem handlu wskaźniki rosły po 0,5-0,7 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy szły w górę po 0,3-0,4 proc., sygnalizując, że optymizm utrzymuje się.

Oprócz wydarzeń ze świata, dziś znaczenie mogą też mieć czynniki lokalne. Wyniki kwartalne opublikowała Telekomunikacja Polska, a PKN Orlen dopiero zapozna nas z szacunkowymi danymi za pierwszy kwartał. Zysk telekomu wyniósł 189 mln zł, spadł więc o 34 proc. i był znacznie mniejszy niż się spodziewano. Mniej wyniosły także przychody.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...