Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Paweł Huczko
rozwiń więcej
płać PIT tam gdzie mieszkasz
Bez PIT-a d... zbita – tak zachęca Piaseczno do rozliczania PIT w tej gminie osoby mieszkające tam ale zarejestrowane podatkowo w urzędzie skarbowym w innej gminie (np. w miejscu poprzedniego zamieszkania). Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tym haśle (d… może oznaczać różne rzeczy np. drogę), to jak zwykle chodzi o pieniądze, a konkretnie o dochody gminy z PIT.

Warszawa już od kilku lat prowadzi taką akcję. W tym roku pod hasłem „Rozliczaj PIT w Warszawie – To do Ciebie wróci”.

- Wróci w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta – stwierdza Łukasz Pawłowski, z-ca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Szacuje się, że w Warszawie na ponad 2 mln faktycznych mieszkańców - około 500 tys. osób płaci podatki w innych miejscowościach (zwykle tam gdzie są zameldowane).

Jedna z dzielnic Warszawy - Bemowo prowadzi sama aktywne starania o nowych podatników. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Bemowo - p. Michał Łukasik osoby rozliczające PIT na Bemowie mogą liczyć na:

- uzyskanie bezpłatnej wejściówki na koncerty odbywające się na Lotnisku Bemowo (w zeszłym roku AC/DC i Sonisphere Festival z Metallicą w roli głównej, w tym Iron Maiden);
- wzięcie udziału w bezpłatnych zajęciach prozdrowotnych organizowanych przez Dzielnicę Bemowo (największa tego typu inicjatywa w skali Warszawy);
- pierwszeństwo w naborze dzieci do przedszkoli. 

Ale np. Kraków nie przewiduje żadnych preferencji ani zachęt dla osób rozliczających PIT w tym mieście.

PIT to 1/3 dochodów gmin

Nie każdy wie, że ok. 30% dochodów Warszawy pochodzi właśnie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to największe źródło dochodów miasta. Podobnie jest również w innych miastach i gminach.

Istotną częścią dochodów wielu gmin i powiatów są wpływy z części PIT zapłaconego przez osoby zameldowane i zarejestrowane w urzędzie skarbowym na ich obszarze. Można więc powiedzieć, że faktycznie część zapłaconego PIT wróci do podatnika w postaci lepszych dróg, czy kanalizacji zbudowanych w miejscowości, gdzie ten podatnik mieszka i jednocześnie płaci podatki.

Zgodnie z ustawą z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jednolity: Dziennik Ustaw rok 2010 nr 80 poz. 526 z późniejszymi zmianami) kwotę udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc:
- ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,3934, z zastrzeżeniem art. 89 (procent ten jest odpowiednio zmniejszany o liczbę osób przyjętych do domów pomocy społecznej), i
- wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze gminy, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

Czyli tak czy inaczej ok. 1/3 dochodów gmin stanowią wpływy z PIT.

Kwota udziału powiatu i województwa we wpływach z PIT wyznaczana jest podobnie tylko z mniejszymi procentami 10,25% (powiat) i 1,6% (województwo).

Wskaźnik odpowiadający udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze województwa, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku – ustala się na podstawie danych zawartych w złożonych zeznaniach podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu oraz rocznym obliczeniu podatku dokonanym przez płatników, według stanu na dzień 15 września roku bazowego.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Co zatem zrobić?

Aby zaktualizować swój adres zamieszkania w urzędzie skarbowym i płacić PIT tam gdzie się mieszka, wystarczy wypełnić jeden dokument - NIP-3. Przeznaczony jest on między innymi dla osób fizycznych nie prowadzących samodzielnie działalności gospodarczej.

Zgłoszenie aktualizacyjne nie podlega opłacie skarbowej i należy je złożyć po zmianie danych osobowych, np. miejsca zamieszkania, w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Formularz można przekazać osobiście, wysłać pocztą lub za pośrednictwem organu wydającego dowód osobisty (przy wymianie dowodu osobistego), za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego (jeżeli ten organ jest dla Ciebie płatnikiem).

Formularz NIP-3 można załączyć również do rocznego zeznania podatkowego (PIT) i złożyć go do 30 kwietnia.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...