Zamówienia publiczne na nowo

"Nowe podejście do zamówień publicznych – szkolenia i doradztwo" to nazwa współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS-u partnerstwa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Urzędu Zamówień Publicznych. Konferencja inaugurująca działania szkoleniowe i doradcze odbyła się 7 grudnia 2010 r. w Warszawie.

Coraz większego znaczenia nabiera pojęcie nowego podejścia do zamówień publicznych. Jest to spowodowane tendencją wykorzystania zamówień publicznych jako instrumentu służącego uzyskiwaniu umów korzystnych ekonomicznie, nie zawsze najtańszych ale zawierających odpowiedni bilans ceny i innych kryteriów funkcjonalnych lub jakościowych.

W ramach projektu realizowane będą kompleksowe działania, prowadzone w skali ogólnopolskiej, zmierzające do zwiększenia udziału MSP w zamówieniach publicznych oraz upowszechnienie wśród zamawiających elementów nowego podejścia do zamówień publicznych.

Tematyka obejmie najważniejsze aspekty nowego podejścia, m.in.:
1. Kryteria oceny ofert – różnicowanie kryteriów, dostosowanie kryteriów do przedmiotu zamówienia w kontekście nowego podejścia do zamówień publicznych
2. Procedury udzielania zamówień publicznych w wybranych krajach UE - jak przygotować się do udziału w europejskich postępowaniach
3. Ubieganie się o zamówienie publiczne przez podmioty z sektora MSP – konsorcja, podmioty trzecie, podwykonawstwo
4. Tryby negocjacyjne
5. Podział zamówienia na części i składanie ofert częściowych
6. Oferty uwzględniające rozwiązania innowacyjne
7. Korzystanie z instrumentów elektronicznych w postępowaniach o zamówienie publiczne

Polecamy: Jak uzyskać informacje o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego?

Z projektu mogą skorzystać przedsiębiorcy i ich pracownicy przygotowujący oferty, przedstawiciele administracji publicznej (osoby odpowiedzialne za zamówienia publiczne) oraz instytucje i ośrodki wspierające przedsiębiorczość i innowacyjność.

Poprzez realizację projektu PARP i UZP chcą osiągnąć większy udział MSP w zamówieniach publicznych, wzrost innowacyjności poprzez zamówienia publiczne oraz szersze wykorzystanie narzędzi elektronicznych, które w znaczącym stopniu obniżają koszty prowadzonych postępowań przetargowych.

Projekt będzie realizowany do końca 2013 roku.

Źródło: PARP

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...