Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Minister Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 7720/10 wyjaśnił 7 października 2010 r., że prace legislacyjne w zakresie zmiany ustawy o PIT odnośnie opodatkowania używania samochodów służbowych do celów prywatnych zostały wstrzymane. Natomiast trwają prace zmierzające do wyłączenia z VAT takiego wykorzystywania samochodów służbowych.

Według informacji udzielonych przez Ministra Finansów założeniem prowadzonych prac było co do zasady doprecyzowanie obecnie obowiązujących przepisów ustawy poprzez wskazanie sposobu ustalania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych.

Pozostaje to (zdaniem resortu finansów) w bezpośrednim związku z jedną z podstawowych zasad podatku dochodowego, tj. z zasadą powszechności opodatkowania. Według której wszelkie dochody osoby fizycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego obejmującego wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu przez pracodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych. Zatem w myśl ogólnych postanowień tej ustawy wartość tego świadczenia, ustalona na podstawie art. 11 ust. 2–2b ustawy o PIT, podlega doliczeniu do dochodów podatnika i opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

W obecnym stanie prawnym od łącznej wartości uzyskanego dochodu (tj. od wypłaconego w danym miesiącu wynagrodzenia i otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych) pracodawca oblicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego.

Ponadto kwotę rocznego wynagrodzenia, w tym wartość otrzymanych w trakcie roku podatkowego nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, pracodawca ujmuje w rocznym obliczeniu podatku (PIT-40), jeżeli został zobligowany do rozliczenia podatku dochodowego przez pracownika, albo wykazuje w rocznej informacji PIT-11, która stanowi podstawę dla pracownika do złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Jednocześnie Minister poinformował, że w zakresie VAT trwają prace nad założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w którym, m.in. w związku z ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, proponuje się wprowadzenie wyłączenia od podatku VAT czynności wykorzystywania takich pojazdów do celów prywatnych.

Wprowadzenie tej regulacji stanowi ułatwienie dla podatników podatku od towarów i usług m.in. w zakresie braku konieczności prowadzenia stosownych ewidencji, gdyż ww.podatnicy nie będą mieli obowiązku określania jednostkowego wykorzystania pojazdu do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i niesłużących tej działalności oraz opodatkowania podatkiem VAT w części wykorzystania pojazdu na cele niesłużące działalności.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...