Innowacyjność niedostępna?

Zwiększenie dostępu do finansowania badań i rozwoju także wsparcia przedsiębiorców innowacyjnych wymaga nowelizacji ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej - wynika z analizy przeprowadzonej przez Departament Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki.

Obowiązująca ustawa reguluje zasady przyznawania kredytu technologicznego oraz premii technologicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) oraz umożliwia nadawanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) firmom świadczącym usługi z tego zakresu. Posiadanie statusu CBR uprawnia przedsiębiorców do tworzenia funduszu innowacyjności oraz do częściowego zwolnienia z podatków i opłat lokalnych.

Z analiz DRG wynika, iż dotychczasowe zasady wypłaty dofinansowania spowodowały obniżenie zainteresowania przedsiębiorców kredytem technologicznym. Od uruchomienia programu (lipiec 2009 r.) zaledwie 30 przedsiębiorców złożyło wnioski o udzielenie premii technologicznej na łączną kwotę około 30 mln zł, stanowiących jedynie 15 proc. środków przewidzianych w II półroczu 2009 r.

Polecamy: Jak nastroje przedsiębiorców wpływają na rynek

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza:

- uniezależnienie wypłaty premii technologicznej od wielkości sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku inwestycji technologicznej;

- prawo do posługiwania się nazwą promocyjną „Centrum Badawczo-Rozwojowe” dla przedsiębiorców spełniających warunki uprawniające do uzyskania statusu CBR;

- możliwość korzystania z ulg podatkowych przewidzianych dotychczas dla CBR wszystkim przedsiębiorcom, spełniającym określone w projekcie warunki,;

- ulgę podatkową w wysokości do 20 proc. przychodów netto, umożliwiającą odpisywanie wydatków na prowadzenie badań rozwojowych oraz uzyskiwania patentu na wynalazek.

Proponowane zmiany mają na celu zachęcenie przedsiębiorców do zwiększania nakładów na prowadzenie badań i prac rozwojowych. Ulga podatkowa spowoduje dodatkowo, że wydatki na prowadzenie B+R będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, a jednocześnie będą pomniejszać podstawę opodatkowania, obniżając tym samym zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.

Źródło: MG

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...