Dostępność kredytów walutowych: banki kontra KNF

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
rozwiń więcej
Banki nie zgadzają się z proponowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego zapisem w nowelizacji Rekomendacji S. Ich zdaniem, jeśli już wprowadzać ograniczenie na kredyty walutowe, to lepiej zastosować limity na nowo udzielane kredyty a nie na wszystkie.

Zaproponowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ograniczenie sprzedaży walutowych kredytów mieszkaniowych budzi duży sprzeciw większości bankowców. Zamiast zamykać drogę do udzielania kredytów w euro czy franku bankom, które do tej pory pożyczyły już w walutach obcych co najmniej połowę kredytów mieszkaniowych, można byłoby wprowadzić ograniczenie dla nowo udzielanych kredytów. Zalecić na przykład, aby to w nowej sprzedaży udział kredytów walutowych nie przekraczał wartościowo 50 proc. – proponują bankowcy. Wówczas bank udzielający kredytów musiałby pilnować, aby w ciągu pewnego okresu – dajmy na to roku - sprzedaż kredytów w walutach nie przewyższyła sprzedaży kredytów złotowych. – To jest jedno z lepszych możliwych rozwiązań – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Popiera go Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku. - Obecna propozycja zmian w Rekomendacji S działa wstecz i karze wiele banków za przeszłość – zwracał uwagę szef Kredyt Banku podczas czwartkowej konferencji prezentującej wyniki.

Polecamy: Kalkulator rat kredytu

Banki na odniesienie się do propozycji nadzoru mają czas do środy 11 sierpnia. – Wspólne stanowisko sektora na ten temat będziemy wypracowywać w poniedziałek – zapowiada Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. – Pewne jest jedno, nie można wciąż ograniczać dostępu do kredytów mieszkaniowych, a z drugiej strony nie proponować, żadnych innych rozwiązań wspomagających popyt na rynku mieszkaniowym. Należy harmonizować działania ostrożnościowe z wspierającymi rynek mieszkaniowy – przekonuje Pietraszkiewicz.

Zobacz także: Rynek kredytów

Jak wynika z danych Gold Finance, przewagę kredytów walutowych w portfelu kredytów mieszkaniowych klientów detalicznych mają BNP Paribas Fortis (87 proc. udziału kredytów walutowych w portfelu kredytów na nieruchomości), Bank Nordea, DB PBC (ok. 85 proc.), DnB Nord (ok. 97 proc.), Getin Noble Bank, Millennium (82 proc., chociaż już nie oferuje walut), Raiffeisen Bank, Kredyt Bank, BPH, mBank i MultiBank (po 73 proc.). Jedynym bankiem, który nie przekroczył jak na razie wyznaczonego przez KNF limitu 50 proc. i jednocześnie chętnie udziela kredytów walutowych jest PKO BP. Ale i tutaj zapasu pozostało niewiele. Jak podaje PKO BP, na koniec I kwartału udział kredytów walutowych w całości mieszkaniowych wynosił w jego przypadku ok. 40 proc. Spore możliwości ma również BZ WBK, który kredytów w euro udziela bardzo ostrożnie i od niedawna. Pozostałe banki, jak np. Pekao, BGŻ, ING BSK, Euro Bank, Citi Handlowy, Lukas, czy Pocztowy, w warunkach zmienionej Rekomendacji S miałyby możliwości, ale jak widać po obecnej polityce, nie mają ochoty kredytować mieszkań w euro czy franku.

Kredyty walutowe przeważają też, gdy spojrzy się na wartość wszystkich kredytów na nieruchomości, jakie mają do spłacenia Polacy. Jak wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego, na koniec czerwca na 251,4 mld zł kredytów na nieruchomości prawie 162 mld zł, czyli ponad 64 proc., przypadało na waluty. Obecnie kredyty walutowe mają ok. jednej czwartej udziału w nowej sprzedaży, choć wcześniej zdarzały się okresy, gdy ich udział sięgał 80 proc.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...