Jaka jest sytuacja na rynku pracy w czerwcu 2010 r.

inforCMS
W czerwcu br. stopa bezrobocia spadła o 0,3 pkt proc. w porównaniu do maja i wyniosła 11,6 proc. – szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,1 pkt proc. (z 10,7 do 10,6 proc.). Zmniejszenie liczby bezrobotnych nastąpiło pomimo niewielkiego ubytku miejsc pracy na obszarach dotkniętych powodzią oraz napływem absolwentów na rynek pracy.

Spadek stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich regionach, przy czym najsilniejszy w województwach o najwyższym poziomie bezrobocia, które jednocześnie są atrakcyjne turystycznie w czasie wakacji - czyli warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (o 0,7 proc.). – ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan. Najmniej bezrobotnych ubyło natomiast w województwach z dużymi aglomeracjami, czyli w mazowieckim i śląskim (o 0,2 proc.). Pracę podejmowali głównie mężczyźni zatrudniający się przy pracach sezonowych w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, budownictwie, ale także w handlu, turystyce i hotelarstwie.

W porównaniu do maja liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 62 tys. osób (tj. o 3,2 proc.). Na koniec czerwca br. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 846 tys. osób. Pracodawcy zgłosili w czerwcu 90 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W stosunku do poprzedniego miesiąca jest to nieznaczny wzrost o 700 miejsc (0,8 proc.).

Polecamy serwis Urlopy

Resort pracy spodziewa się, że w lipcu tempo obniżania się bezrobocia przyśpieszy, na co wpłynie uruchomienie 90 mln zł na sfinansowanie robót publicznych, związanych m.in. z usuwaniem skutków powodzi. Tym bardziej, że 25 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia w najbliższym półroczu. O połowę (w stosunku do marca) zmniejszyła się liczba pracodawców planujących ograniczenie liczby pracowników – tylko 7 proc. przewiduje zwolnienia, 63 proc. nie zmieni liczby zatrudnionych (badania firmy Randstad i TNS OBOP).

Największy wzrost liczby pracowników spodziewany jest w branży pośrednictwa finansowego (45 proc. firm ma takie plany). Natomiast najmniej optymistycznie spoglądają w przyszłość przedsiębiorcy z sektora transportu, łączności i gospodarki magazynowej (tylko 34 proc. firm będzie zatrudniać). Chociaż i w tych branżach sytuacja zaczęła się poprawiać, o czym świadczy większa liczba ofert pracy, skierowanych głównie do kierowców.

Warto pamiętać, że od przyszłego roku otworzą dla Polaków swoje rynki pracy Niemcy i Austria. Przewiduje się, że największe wzięcie w tych krajach będą mieli informatycy, inżynierowie, budowlańcy, pielęgniarki i opiekunki, ale także pracownicy branży hotelarskiej i usługowej. Regionami szczególnie narażonymi na odpływ pracowników będą województwa zachodnie, głównie śląskie, gdzie niemalże co 5 osoba deklaruje gotowość wyjazdu za zachodnią granicę w celach zarobkowych. Stąd właśnie w tym obszarze Polski spodziewany jest znaczny spadek stopy bezrobocia.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...