Msza żałobna w intencji ofiar katastrofy

W sobotę (17 kwietnia br.) na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne poświęcone pamięci wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, którzy mieli wziąć udział w uroczystościach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uroczystości pożegnalne w stolicy na minutę przed południem rozpoczęły dźwięki syren i dzwonów kościelnych, a następnie o godz. 12.00 dwiema minutami ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia br. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Dziesiątki tysięcy Polaków, którzy zgromadzili się na placu Piłsudskiego wysłuchało w zadumie i skupieniu utworu „Śpij kolego”. Chwilę później nastąpiło uroczyste odczytanie nazwisk wszystkich 96 ofiar katastrofy.

Po odegraniu hymnu państwowego, głos zabrali kolejno marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta RP; szef gabinetu prezydenta; córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, który również tragicznie zginął w sobotniej katastrofie - i na zakończenie premier.

Po ostatnim przemówieniu oddano trzy uroczyste salwy dla uczczenia tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej. Marsz żałobny odegrany przez orkiestrę wojskową zakończył państwowy charakter uroczystości na pl. Piłsudskiego.

Po tej części uroczystości żałobnych w Warszawie została odprawiona msza święta, poświęcona pamięci wszystkich 96 ofiar katastrofy. Mszy św. na pl. Piłsudskiego przewodniczył Episkopat Polski, a homilię odczytał abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Modlitwę za tragicznie zmarłych odmówili także przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Na miejscu uroczystości pożegnalnych były wystawione zdjęcia wszystkich osób, którzy tragicznie zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, w tym fotografa pary prezydenckiej, wiceministrów, przedstawicieli różnych instytucji państwowych, posłów, senatorów, wojskowych, duchownych, przedstawicieli Rodzin Katyńskich, funkcjonariuszy BOR, osób towarzyszących i członków załogi samolotu.

W centralnych uroczystościach pożegnalnych wzięły udział rodziny ofiar oraz najwyżsi przedstawiciele życia publicznego i władz państwowych, wojska, organizacji społecznych, świata kultury, duchowieństwa. Na placu Piłsudskiego uczestniczyła również reprezentacja korpusu dyplomatycznego oraz szef Parlamentu Europejskiego.

Dla uczestników uroczystości z dalszych sektorów na placu i z terenu Ogrodu Saskiego były wystawione telebimy.

Państwowe uroczystości żałobne w Warszawie zakończyły się po godz. 15.00 uroczystą pieśnią „Boże coś Polskę…”, w wykonaniu chóru Teatru Wielkiego.

Wcześniej o godzinie 8.56 cała Polska uczciła dwiema minutami ciszy pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W całym kraju zawyły syreny alarmowe, a w kościołach zabiły dzwony na znak żałoby narodowej i solidarności z rodzinami oraz bliskimi ofiar.

MSWiA/IN

Polecamy: Kodeksy.wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...