Małe firmy borykają się z problemem poprawy efektywności energetycznej

Brak wiedzy, informacji oraz wsparcia finansowego są głównymi przeszkodami w poprawie efektywności energetycznej małych i średnich przedsiębiorstw - informuje Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Większość firm bez względu na wielkość czy branżę uznaje sprawy energii za ważne, ale firmy, szczególnie te mniejsze, nie mają możliwości, aby powierzyć je dedykowanej osobie - generalnie nikt nie odpowiada w nich za sprawy energii.

Zaledwie 7 proc. badanych firm przeprowadziło audyt energetyczny, mimo że uznawany jest on za najbardziej przydatny. Chęć ograniczenia kosztów jest głównym motywem działań energooszczędnych i świadome firmy w większości podejmują działania skupiające się na szkoleniu personelu lub inne nie ingerujące w technologię czy produkcję i nie wymagające ponoszenia znaczących kosztów.

Większość firm przyznaje, iż rezultaty prowadzenia działań poprawiających efektywność energetyczną są dla nich finansowo korzystne, ale tylko ok. 1/5 z nich mierzy te rezultaty. 78 proc. badanych firm nie ma i nie rozważa wprowadzenia żadnego systemu zarządzania energią.

Przede wszystkim własne zasoby służą sfinansowaniu kosztów inwestycji w efektywność energetyczną – prawie 65 proc. badanych - a dużo rzadziej firmy posiłkują się kredytem lub wykorzystują dostępne dotacje. Tylko ułamek procenta wskazań dotyczył finansowania inwestycji przez firmę świadczącą usługi energetyczne w zamian za udział w poczynionych oszczędnościach.

Firmy oczekują przede wszystkim ułatwień w postaci grantów, kredytów preferencyjnych lub zachęt podatkowych dla wprowadzania technologii efektywnych energetycznie.

Niski, bo tylko 11,2 proc., jest odsetek firm, które zmieniły sprzedawcę energii. Wykorzystanie postępującej liberalizacji rynku energii w celu zaoszczędzenia kosztów jej zakupu jest trudne do realizacji.

Zaledwie 6 proc. firm przyznało, iż wykorzystuje źródła energii odnawialnej a kolejne 1 proc. firm korzysta z nich pośrednio, podpisując specjalną umowę z dostawcą. Za bardzo ważne ponad połowa firm uznała wprowadzenie mniej skomplikowanych procedur uzyskiwania pozwoleń na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Również co druga firma uznała za bardzo ważne zachęty podatkowe dla wykorzystania energii z OZE.

Firmy oczekują od izb gospodarczych, które są w ich najbliższym otoczeniu, więcej informacji i więcej aktywności w ułatwianiu dostępu do usług wsparcia lub oferowania ich. Zaangażowanie firm w istniejące oferowane w kraju programy wsparcia dostępne dla MŚP jest znikome. Istnieją duże dysproporcje pomiędzy oczekiwaniami firm w zakresie instrumentów wsparcia a ofertą takich instrumentów i dotarciem z informacją o nich do firm.

KIG/IN

Polecamy: Zarządzanie.wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...