Będzie bezpieczniej na stadionach

Możliwość decydowania o doborze i szkoleniach służb porządkowych i informacyjnych dają organizacjom piłkarskim nowe przepisy wykonawcze opracowane przez MSWiA.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie jednolitych wymagań wobec służb organizatorów wszystkich imprez masowych (meczów, koncertów, igrzysk sportowych etc.) Rada Ministrów przyjęła 23 marca br. projekt rozporządzenia do nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. To jeden z elementów przygotowań do EURO 2012.

Kursy dla kandydatów na pracowników służb porządkowych i informacyjnych będą prowadzone przez placówki kształcące pracowników ochrony osób i mienia, a także przez szkoły wyższe na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Nowością w rozporządzeniu jest możliwość szkolenia kandydatów na członków służby porządkowej lub informacyjnej przez samych organizatorów imprez masowych.

Będą mogli prowadzić takie kursy jeżeli spełnią odpowiednie wymagania do prowadzenia działalności oświatowej. Jest to ważna zmiana, która uwzględnia postulaty zgłoszone przez środowiska piłkarskie.

Nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku wprowadziła funkcję tzw. stewardów, którzy są służbą informacyjną dla uczestników imprezy masowej. Ich zadaniem jest m.in. informowanie kibiców o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na stadionie, wskazywanie drogi do punktów medycznych, gastronomicznych i sanitarnych, czy pilnowanie aby fani piłki nożnej nie wchodzili na boisko. To nowe rozwiązanie stanowi przeniesienie doświadczeń organizatorów imprez masowych z Europy Zachodniej na polski grunt.

Projekt rozporządzenia wyodrębnia osobny zakres szkolenia dla tej nowo utworzonej służby informacyjnej. W porównaniu z przepisami wykonawczymi do poprzedniej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w nowych przepisach wykonawczych doprecyzowana i rozbudowana została też tematyka szkolenia dla pozostałych kategorii służb organizatora imprezy masowej: kierowników do spraw bezpieczeństwa i służb porządkowych.

Polecamy: Reklamacja do sprzedawcy czy gwaranta

Rozdzielono zakres szkolenia dla kandydatów na kierowników do spraw bezpieczeństwa: osób, które nie mają licencji pracownika ochrony i tych posiadających już licencję drugiego stopnia (wymagana w przypadku imprez podwyższonego ryzyka). W projekcie generalnie poszerzono zakres szkolenia dla osób, które chcą zostać kierownikiem do spraw bezpieczeństwa. W porównaniu z obecnie obowiązującymi przepisami dodane zostały tematy dotyczące kryminologii i kryminalistyki. Pozwoli to m.in. na skuteczne reagowanie i zapobieganie zagrożeniom narkotykowym na imprezach masowych i lepszą współpracę z policją w tym zakresie.

Nie zmienia się zasada bezterminowego wydawania zaświadczenia o odbyciu szkolenia dla kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz pracowników służb porządkowych i informacyjnych.

W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów sformułowano także warunki i sposoby działania służb organizatora przy legitymowaniu, sprawdzaniu czy dana osoba nie ma zakazu uczestnictwa w imprezie masowej oraz czy nie wnosi zakazanych przedmiotów. Według nowych przepisów uczestnika np. meczu piłki nożnej kontrolować może jedynie pracownik służby porządkowej lub informacyjnej tej samej płci.

Osoba usiłująca wnieść niedozwolone przedmioty na stadion nie zostanie wpuszczona na teren obiektu lub będzie z niego usunięta. Służby organizatora będą miały obowiązek zatrzymać i przekazać policji uczestnika imprezy masowej, u którego znajdą broń lub inne niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, materiały wybuchowe, pirotechniczne albo środki odurzające i psychotropowe.

Nowym rozwiązaniem w przepisach wykonawczych jest także wprowadzenie jednolitego stroju dla służb organizatora imprezy masowej z napisem „służba porządkowa” lub „służba informacyjna”. Pozwoli to na łatwiejszą identyfikację pracowników tych służb i jednoznacznie określi ich rolę podczas imprezy.

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa podczas meczów i innych dużych wydarzeń. Teraz projekt rozporządzenia ma trafić do podpisu premiera.

MSWiA/IN

Polecamy: Odszkodowania.Wieszjak.pl

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...