Offset narzędziem poprawy innowacyjności i konkurencyjności gospodarki

- W ubiegłym roku udało się rozpocząć realizację przyrzeczeń offsetowych na eksport towarów i badania o wartości prawie 12 mln euro i ponad 58 mln dolarów – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji nt. oceny skutków polityki offsetowej.

Wiceszef rządu zwrócił uwagę, że dzięki realizacji zobowiązań offsetowych polski przemysł obronny zyskał technologie warte 1,6 mld dolarów i 570 mln euro. Offset daje możliwość pozyskania nowych rynków zbytu dla wyrobów i usług świadczonych przez polskie firmy - Ich eksport wyniósł 2 mln dolarów i 135,5 mln euro – podkreślił.

Podsekretarz stanu w MG Dariusz Bogdan przypomniał najważniejsze przedsięwzięcia offsetowe.

– Umowy z Lockheed Martin Corporation, Rafael, Thales czy z Oto Melara pozwoliły wdrożyć nowoczesne technologie oraz know-how u krajowych offsetobiorców – wymienił.

Należą do nich m.in. Zakłady Metalowe MESKO S.A, Instytut Lotnictwa, RADMOR S.A. Wojskowe Zakłady Mechaniczne, Przemysłowe Centrum Optyki oraz ZM DEZAMET.

Dzięki współpracy międzynarodowej z państwami UE I NATO przemysł obronny w Polsce otrzyma technologiczne i kapitałowe wsparcie oraz zwiększy swoje możliwości eksportowe.

- Powstaną również nowe miejsca pracy, w szczególności w regionach zagrożonych bezrobociem – podkreślił wicepremier Pawlak.

Wicepremier Pawlak poinformował, że MG przygotowuje założenia do nowelizacji prawa offsetowego.

– Chcemy usprawnić proces zawierania umów oraz zwiększyć efektywność ich wykorzystania – powiedział.

W opinii wiceszefa rządu dzięki nowym przepisom inwestycje będą realizowane szybciej, a zakup sprzętu dla polskiej armii pomoże zmodernizować naszą gospodarką.

Szef resortu gospodarki przypomniał, że MG opracowało Vademecum Offsetowe.

– Mam nadzieje, że przewodnik ten przyczyni się do pogłębienia wiedzy dotyczącej offsetu oraz ułatwi jego praktyczne stosowanie w przedsiębiorstwach zbrojeniowych – wyjaśnił.

Vademecum zostało opracowane na bazie obowiązujących aktów prawnych regulujących problematykę offsetową. Wykorzystano w nim również praktyczne doświadczenia pracowników Departamentu Programów Offsetowych MG.

W konferencji „Offset narzędzie poprawy innowacyjności i konkurencyjności gospodarki – koncepcja nowelizacji polskiego prawa offsetowego” zorganizowanej przez Departament Programów Offsetowych MG wzięli udział m.in. przedstawiciele sejmowej i senackiej Komisji Obrony i Komisji Gospodarki, Ministerstwa Obrony Narodowej, związków zawodowych, członkowie Komitetu do Spraw Umów Offsetowych, offsetobiorcy ujęci w zawartych i planowanych w umowach offsetowych, przedstawiciele zagranicznych offsetodawców.

MG/IN

Polecamy: Finanse.wieszjak.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...