Polscy Romowie w wyszehradzkiej grupie roboczej

Karol Gierliński i Stanisław Stankiewicz to przedstawiciele społeczności romskiej, którzy będą reprezentować Polskę w nowopowstałej grupie roboczej państw wyszehradzkich ds. Integracji Romów. Dołączą do reprezentującej już nasz kraj Elżbiety Radziszewskiej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Wyboru dokonali przedstawiciele mniejszości romskiej, którzy wchodzą w skład zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Posiedzenie prowadzili Tomasz Siemoniak Współprzewodniczący Komisji Wspólnej sekretarz stanu w ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Robert Bladycz przedstawiciel mniejszości romskiej w Komisji Wspólnej.

Karol Gierliński aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji Romów w Polsce. Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika dla dzieci romskich w wieku wczesnoszkolnym.

Stanisław Stankiewicz jest redaktorem naczelnym pisma „RROM PO DROM”. Gazeta porusza najważniejsze kwestie związane z życiem społeczności romskiej w Polsce. Jest też Prezesem Centralnej Rady Romów w Polsce oraz Prezydentem International Romani Union (Międzynarodowej Unii Romów).

Grupa Robocza Państw Wyszehradzkich ds. Integracji Romów (V4 Roma integration working group) została powołana jako forum przygotowujące projekt założeń „Środkowo-Europejskiej Strategii na rzecz Romów”. Zapisy tego projektu koncentrują się przede wszystkim na kwestiach związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich oraz integracją Romów ze społeczeństwem. Zgodnie z założeniami, w pracach grupy roboczej biorą udział przedstawiciele społeczności romskiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Romskich zaprezentowano także dwa realizowane obecnie projekty na rzecz społeczności romskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Jedną z inicjatyw, które mają wesprzeć Romów w poszukiwaniu pracy i utrzymaniu zatrudnienia, jest projekt Związku Romów Polskich pt. „Innowacyjni Romowie na rynku pracy”. Założeniem jest aktywowanie bezrobotnych Romów na rynku pracy poprzez pomoc ze strony asystenta zawodowo-społecznego. Takich asystentów jest 17 w całej Polsce i są to osoby pochodzenia romskiego, które po odpowiednim przeszkoleniu udzielają porad bezrobotnym Romom. Pierwsze efekty pracy asystentów są już widoczne - Romowie, którzy uzyskali ich wsparcie otrzymali prace lub zostali skierowani na staże zawodowe i szkolenia.

Podobny cel ma spełniać też m.in. projekt „Romska droga do pracy - program aktywizacji zawodowej Romów z Małopolski i Podkarpacia”, realizowany przez Uniwersytet Łódzki. W jego ramach 100 Romów z województwa małopolskiego i podkarpackiego jest zachęcanych do podejmowania pracy poprzez szkolenia motywacyjne, zawodowe czy indywidualne pośrednictwo pracy. Założenia projektu obejmują także staże zawodowe dla najaktywniejszych uczestników oraz funkcjonowanie Forum Integracji Społeczno-Zawodowej czyli grupy doradczej, wspierającej integrację Romów.

Wspominane projekty finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację projektów na rzecz Romów przeznaczono w latach 2007-2013 ok. 22 mln euro. Dotychczas zgłoszono do realizacji ponad 20 projektów poświęconych integracji społeczności romskiej w Polsce.

Nowi członkowie do wyszehadzkiej grupy roboczej zostali wybrani 9 marca 2010 roku podczas IX posiedzenia zespołu do spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Zespół do spraw Romskich działa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pełni rolę konsultacyjną. Głównym zadaniem zespołu jest wypracowanie działań, które polepszą sytuację mniejszości romskiej w Polsce.

Pierwsze posiedzenie odbyło się w czerwcu 2008 roku. W składzie zespołu znajdują się przedstawiciele strony rządowej oraz 22 reprezentantów organizacji Romów w Polsce.

MSWiA/IN

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...